Si të kuroni kërpudhat e thonjve në mënyrë efektive dhe të lirë

thonj të shëndetshëm pas trajtimit të kërpudhave

Sipas statistikave, çdo i pesti person vuan nga sëmundje mykotike. Mjekësia njeh shumë mënyra për të kuruar mykun e thonjve. Tani do të mësoni për mjetet juridike popullore dhe farmaceutike më efektive.

Diagnoza e sëmundjes

Foto e kërpudhave të thonjve 1

Shkoni direkt te "Trajtimi" nëse nuk keni nevojë për një diagnozë. Diagnoza në kohë e kërpudhave do t'ju lejojë të shëroheni sa më shpejt që të jetë e mundur. Në fillim, vetëm një person shumë i vëmendshëm mund ta vërejë sëmundjen. Në mënyrë konvencionale, procesi i zhvillimit të sëmundjes mund të ndahet në tre pjesë.

Në fazën e parë, në gozhdë shfaqen vija delikate, më shpesh pika që ndryshojnë pak në ngjyrë nga pllaka e thonjve. Përveç kësaj, ajo duket mirë.

Në fazën e dytë të sëmundjes, njolla gradualisht rritet në madhësi, procesi vazhdon pothuajse në mënyrë të padukshme. Ngjyra ndryshon nga natyrale në gri-të bardhë, të verdhë. Së bashku me një ndryshim në ngjyrë, mund të vërehet një trashje e pllakës së thonjve dhe lirshmëria e pjesës së poshtme të saj.

Foto e kërpudhave të thonjve 2

Në fazën e tretë, kërpudhat prek të gjithë zonën e thoit, ajo bëhet e verdhë, gri, kafe, e zezë (ngjyra varet nga patogjeni dhe natyra e sëmundjes) dhe plotësisht e lirshme, shkërmoqet. Kjo gjendje tregon se kërpudhat janë përhapur në të gjithë shtratin dhe pjatën e thonjve. Kjo gjendje është e rrezikshme jo vetëm sepse është e vështirë për t'u trajtuar, por gjithashtu kërcënon të përhapë sëmundjen në gishta dhe këmbë.

Diagnoza në kohë do t'ju lejojë të kuroni sëmundjen sa më shpejt të jetë e mundur.

Ekziston një mënyrë e mirë për të diagnostikuar. Për ta bërë këtë, do t'ju duhet mangan dhe ujë. Merrni pak permanganat kaliumi, shpërndajeni në ujë dhe mbajini këmbët në këtë tretësirë për disa minuta. Nëse gozhda është kthyer plotësisht në kafe, atëherë nuk ka kërpudha. Nëse disa pjesë të thoit nuk janë të njollosura, atëherë ato preken nga myku i thonjve.

Mjekimi

Përgatitjet kundër kësaj sëmundjeje, si për përdorim të jashtëm, ashtu edhe për administrim oral, nuk janë të rralla sot. Në arsenalin e mjekësisë tradicionale ka edhe më shumë receta kundër mykut të thonjve. Por le të shkojmë me radhë.

Mjekësor

Supozoni se keni zbuluar një kërpudhat në fazën e parë të zhvillimit të saj. Në këtë rast, ju jeni jashtëzakonisht me fat. Kurimi që në fazën e parë është i lehtë.

Si të kurohet në fazën e parë të zhvillimit

Për ta bërë këtë, ne shkojmë në farmaci dhe blejmë një ilaç të bazuar në naftifinë. Theksojmë se nuk është pomadë (është i mirë kundër mykut të këmbëve), gjegjësisht tretësirë në shishe qelqi me grykë shpërndarëse (ky është një agjent antimykotik i testuar me kohë) dhe më pas e përdorim sipas udhëzimeve. : Pikim mbi thoin e prekur, pas larjes dhe tharjes së këmbëve, dy herë në ditë, mëngjes dhe mbrëmje.

Një shishe është e mjaftueshme për dy muaj. Gjatë kësaj kohe, myku i thonjve, i vërejtur në fazën fillestare të ekzistencës së tij, do të shërohet plotësisht. Ndoshta nuk duhet të prisni që të rritet një gozhdë e re. Por kjo është vetëm nëse, në kohën kur fillon trajtimi, gozhda, në vendin e shfaqjes së pikës së kërpudhave, nuk do të preket në të gjithë trashësinë e saj.

Një plus i madh është se përthithet shpejt në gozhdë dhe nuk shkakton bezdi në trajtimin e kërpudhave të thonjve, ndryshe nga shumë receta popullore. Ne do të flasim për to në fund të artikullit.

Si të trajtohet në fazën e dytë të sëmundjes

Në këtë fazë, trajtimi i mykut të thonjve është ende i mundur vetë dhe pa marrë pilula, por tashmë është më i vështirë.

Ne e marrim ilaçin, e aplikojmë dy herë në ditë në thonjtë e larë dhe të tharë. Në këtë fazë të sëmundjes nga poshtë thoit, ose nga sipërfaqja e tij, është e mundur të pastrohen pjesët e lirshme të thoit të prekur nga myku.

Si të trajtohet në fazën e tretë

Është më mirë të bisedoni me specialistë se si të kuroni mykun e thonjve të këmbës në fazën e tretë, kur kërpudhat prekin jo vetëm pjesën e dukshme të thoit, por edhe rrënjën e tij. Ju mund të bëni shumë gabime vetë. Mikologu do të marrë një pjesë të thoit tuaj për analizë dhe në bazë të rezultateve të analizave laboratorike do të përshkruajë trajtimin, si me medikamente të jashtme ashtu edhe me ilaçe nga goja.

Trajtimi i drogës në fazën e avancuar duhet të kryhet vetëm nën mbikëqyrjen e një mjeku.

Metodat popullore të trajtimit

Tani le të flasim se si të trajtojmë kërpudhat e thonjve në këmbë, nëse nuk përdorni ilaçe dhe mjekë të shtrenjtë. Mjekësia tradicionale ka në arsenalin e saj mënyrash për të trajtuar kërpudhat e thonjve edhe më shumë se ajo zyrtare. Zgjedhja është marramendëse.

Hudhra

Trajtimi i kërpudhave me hudhër. Në parim, hudhra patjetër do të ndihmojë, por ka një "POR" që lidhet me të.

Receta: grijeni një thelpi hudhër, sa më imët. Në mënyrë ideale, ju duhet të merrni një lloj qull hudhre. E aplikojmë në thoin e prekur nga myku, vendosim një fashë në gisht dhe e lidhim sipër me një qese plastike ose një majë gishti. Ne nisemi për natën. Kjo procedurë bëhet të paktën tre herë në javë derisa thoi të shërohet plotësisht.

Pra, "POR" është që çdo mëngjes duhet të lani tërësisht gishtin nga hudhra, dhe megjithatë, aroma delikate e hudhrës mbetet. Dhe pas ca kohësh (në fund të fundit, kërpudhat trajtohen deri në një vit), rrezikoni të jeni të ngopur me erën e hudhrës dhe kjo mund t'i trembë njerëzit larg jush. Një shaka, sigurisht, por ka disa të vërteta në të.

Jodi

Me ndihmën e jodit, kjo është përgjithësisht elementare. Në një gozhdë të pastër dhe të thatë në mëngjes dhe në mbrëmje, përdorni një shtupë pambuku për të aplikuar zgjidhje 5% të jodit. Për parandalim, një herë në dy deri në tre ditë, trajtoni thonjtë e gishtave fqinjë me jod.

Gjatë trajtimit, rreth javës së dytë, mund të ndjehen dhimbje të lehta. Ajo nuk do t'ju shkaktojë shqetësime, sepse do ta dini se gozhda është në përmirësim.

Celandine

Dhe një ilaç tjetër i sigurt që ndihmon në kurimin e mykut të thonjve është celandine.

Lëngu i tij, me ngjyrë të bardhë ose të verdhë (në varësi të rajonit), ka veti të shkëlqyera mjekësore. Kur aplikohet në lëkurë, do të ndjeni një ndjesi të lehtë djegieje. Pa fjalë, mund të them se ata trajtojnë jo vetëm kërpudhat e thonjve dhe lëkurës, por edhe lythat, për shembull.

Në qershor ose korrik, në varësi të klimës së zonës suaj, shkojmë në kopsht ose në plantacionin pyjor më të afërt, grykën ose lumin dhe kërkojmë bimë të këtij lloji:

celandine nga myku i thonjve të këmbës

Ne kemi nevojë për gjethe dhe rrjedh prej saj. Nëse e thyeni kërcellin, do të shihni se si lëngu për të cilin fola më lart do të fillojë të dalë prej tij. Ky lëng aplikohet në thonjtë e prekur nga kërpudhat dy herë në ditë, më pas asgjë nuk duhet të lahet.

Procedura përsëritet derisa thoi i sëmurë të zëvendësojë një gozhdë plotësisht të shëndetshëm.

Disavantazhi i kësaj metode është se lëngu i celandinës i shtrydhur fllad mund të përdoret falas vetëm për disa muaj. Atëherë duhet të blini vaj celandine në farmaci, i cili gjithashtu konsiderohet një ilaç i mirë për kërpudhat.

Si funksionon ky trajtim i mykut të thonjve? Të them të drejtën, nuk e kam përjetuar vetë, por këtë metodë e dinin gjyshet, stërgjyshet tona dhe ishte e njohur gjerësisht.

Por është më mirë, natyrisht, të mos filloni sëmundjen, dhe në dyshimin e parë të një kërpudhat, të kryeni procedura parandaluese.

Parandalimi

Parandalimi është gjithmonë më i mirë se kurimi. Dekada e fundit ka parë një rritje të incidencës së kërpudhave të thonjve dhe këmbëve. Arsyet për këtë mund të jenë si një ngarkesë e madhe pune dhe punë që largojnë vëmendjen nga shëndeti i dikujt, ose një neglizhencë e thjeshtë e rregullave të higjienës së këmbëve. Dhe rregullat janë shumë të thjeshta:

  1. Vishni vetëm këpucët tuaja. Në asnjë rast mos i ndërroni këpucët me miqtë dhe të dashurat, sado të sigurt të jeni në shëndetin e këmbëve të tyre. Në vende publike, si banja, pishina apo sauna, sigurohuni që të vishni pantofla, por vetëm në tuajin. Në vende të tilla kalojnë një numër shumë i madh njerëzish dhe askush nuk mund të garantojë që të gjithë janë të shëndetshëm.
  2. Ndryshoni çorapet tuaja çdo ditë. Në fakt nuk është aq e vështirë sa mendojnë disa njerëz.
  3. Periodikisht, është e nevojshme të lani këpucët nga brenda me sapun lavanderi dhe një furçë dhëmbësh të vjetër.
  4. Mos kurseni në këpucët tuaja. Këpucët e bëra nga materiale natyrale që marrin frymë janë çelësi i shëndetit të këmbëve tuaja. Nëse mbani këpucë të tilla në këmbë, atëherë rreziku i kontraktimit të një myku të thonjve ose këmbëve zvogëlohet shumë. Në mot të ngrohtë ose të nxehtë, vishni këpucë të hapura si sandale ose pantofla. Këmbët duhet të marrin frymë.
  5. Banjat e këmbëve mund të ndihmojnë me djersitjen e tepërt. Një nga opsionet më të mira është një banjë me një zierje të lëvores së lisit. Për ta përgatitur atë, merrni rreth 100 gram lëvore për litër ujë. Vendoseni në zjarr të ulët dhe ngrohni për 20 minuta. Më pas lëreni lëngun të ftohet dhe më pas kullojeni. Zierja është gati.
  6. Nëse do të shkoni diku me këpucë të mbyllura, spërkatni në çorape pluhur për fëmijë ose një pluhur të veçantë kundër këmbëve të djersitura, të shitura në çdo farmaci.

Duke ndjekur rregullat e thjeshta të higjienës, mund të shmangni marrjen e kërpudhave. Duhet mbajtur mend se parandalimi kërkon gjithmonë më pak kohë dhe para sesa trajtimi i sëmundjes, i cili mund të zvarritet për shumë muaj. Ji i shendetdhem!