Kërpudhat e lëkurës së këmbëve

Nëse një person zhvillon një kërpudhat në këmbë, është e rëndësishme të filloni trajtimin në kohën e duhur dhe në mënyrë adekuate. Fakti është se një sëmundje kërpudhore e lëkurës së këmbëve është ngjitëse, dhe nëse nuk filloni të luftoni sëmundjen menjëherë, të gjithë anëtarët e familjes së pacientit janë në rrezik të infektimit. Trajtimi përshkruhet nga një mjek, do të varet nga lloji i patologjisë, shkalla e dëmtimit të lëkurës, si dhe nga gjendja e përgjithshme e personit.

dhimbje në këmbë me infeksion fungale

Shkaqet e shfaqjes së kërpudhave në këmbë

Kur futet në lëkurën e këmbëve, kërpudhat jo gjithmonë shkaktojnë mikoza dhe që të shfaqen simptomat e para, faktorët negativë duhet të ndikojnë në trupin e njeriut. Arsyet e mëposhtme negative ndikojnë në zhvillimin e mikozës:

duke ecur zbathur si shkak i infeksionit fungal
 • dobësimi i forcave imune të trupit;
 • përdorimi i ilaçeve të rënda dhe toksike;
 • mosrespektimi i rregullave të higjienës së këmbëve dhe këmbëve;
 • prania e çarjeve, plagëve dhe gërvishtjeve në gishtat e këmbëve, përmes të cilave sporet e kërpudhave mund të hyjnë në trup.

Vendet e infektimit me kërpudhat janë dyshemetë e lagura të pishinave, saunave dhe dusheve në palestra.

Një infeksion mykotik hyn në trup në një mënyrë shtëpiake kontakti kur një i rritur ose fëmijë bie në kontakt me një transportues të sëmurë ose sende mbi të cilat jetojnë sporet e kërpudhave. Shpesh, kërpudhat e këmbëve mund të merren në vende publike - dhomat e zhveshjes, dushet, pishinat, në plazh. Sëmundja mund të kalojë edhe kur mbani këpucë të dikujt tjetër, në të cilën jetojnë sporet e patogjenit. Mosrespektimi i rregullave themelore të higjienës çon në pasoja të padëshirueshme që provokojnë patologji kërpudhore të këmbëve dhe thonjve të duarve. Bartësi nuk mund të zbulojë gjithmonë me kohë që ka një kërpudhat në këmbë, pasi simptomat shfaqen vetëm nën bashkimin e rrethanave të pafavorshme. Por një person i tillë është ende ngjitës, dhe kjo është e rrezikshme për ata që janë afër tij, të cilët gjithashtu rrezikojnë të marrin një infeksion infektiv.

Simptomat dhe llojet

Mikoza e këmbëve është e formave të mëposhtme:

 • i ashpër;
 • dyshidrotik;
 • intertrigë;
 • onikomikoza;
 • kandidat

Skuamoz

Simptomat fillestare të një kërpudhe të kësaj forme mund të gjenden vetëm në njërën këmbë, megjithatë, me përparimin e patologjisë, një manifestim vërehet në këmbën tjetër. Sëmundja duket si një defekt i lëkurës, mbi të cilin formohet inflamacioni, i mbuluar me lëkurë. Kërpudhat skuamoze të këmbëve nuk karakterizohen gjithmonë nga shfaqja e kruajtjes dhe siklet, prandaj, për shumë njerëz, kjo sëmundje mbetet pa u vënë re dhe është e pamundur të përcaktohet pa hulumtime laboratorike.

Nëse kërpudhat e këmbëve nuk shërohen në kohën e duhur, lezioni infektiv kalon në këmbët e poshtme, atëherë do të jetë shumë më e vështirë të përballosh problemin. Gjithashtu, kërpudhat mund të lokalizohen në viça, megjithatë, këto ndërlikime janë të rralla.

Dyshidrotike

Shenjat e para të një kërpudhe në këmbët e kësaj forme karakterizohen nga formimi i flluskave në harkun e këmbës, të cilat gradualisht rriten në madhësi dhe arrijnë një diametër deri në 10 mm. Pasi skuqja të hapet, dhemb, ndodh erozioni në vendin e tij. Vendet e dëmtimit lëndohen, ka raste të inflamacionit bakterial. Pasi lëkura në zonat e prekura shërohet, sëmundja kthehet në një formë skuamoze. Me një lloj dyshidrotik, lëkura në dy këmbë prek rrallë, nëse nuk filloni trajtimin në kohë, zhvillohet një formë e lënë pas dore, në të cilën fazat e faljes do të alternohen me një përkeqësim.

Intertriga

simptomat e kërpudhave në këmbë

Intertriga ose forma ndërdigital e kërpudhave të këmbës është forma më e zakonshme e sëmundjes së lëkurës.

Më shpesh, lëkura preket midis gishtërinjve të 4 -të dhe të 5 -të. Sëmundja manifestohet në formën e formimit të zonave të vdekura, me luspa që shkëputen nga shtresa normale e epidermës.

Nëse nuk jepni ndihmë në kohë, atëherë vendet e plasaritura fillojnë të lagen, pacienti ndjen dhimbje dhe kruajtje. Më tej, plagët dhe erozioni formohen në zonat e prekura, të cilat janë të vështira për t'u eleminuar. Nëse nuk bëni asgjë dhe i injoroni simptomat, sëmundja derdhet në një formë kronike, e cila është e prirur për rikthim të shpeshtë.

Onikomikoza

Sëmundja karakterizohet nga fakti që kërpudhat lokalizohen në thonjtë dhe këmbët. Në fillim, kërpudhat e thonjve të këmbës shfaqen si një plagë në skajin e lirë të gozhdës, mbi të cilën formohen njolla dhe vija të një nuance të verdhë. Ekzistojnë llojet e mëposhtme të kërpudhave të thonjve dhe këmbëve:

 • Hipertrofike. Pllaka gozhdë trashet, zverdhet, shkatërrohet lehtë. Nën lezionet e dëmtuara, lëkura e prekur e gishtit është e dukshme.
 • Atrofik. Gozhda hollohet, shpejt shembet dhe derma nën të keratinizohet.
 • Onikomikoza e shkaktuar nga myku. Pllaka e thonjve bëhet më e hollë, ngjyra e saj bëhet e zezë, kafe, e verdhë ose e gjelbër. Sëmundja është një ndërlikim i 2 llojeve të mëparshëm të patologjisë.

Kandidat

kërpudhat e gishtërinjve

Kërpudhat prek lëkurën midis gishtërinjve dhe, nëse nuk trajtohet si duhet, mund të çojë në infeksione bakteriale.

Ky lloj sëmundjeje shkaktohet nga një kërpudhë patogjene e ngjashme me majanë e quajtur Candida.

Vatrat e inflamacionit shpesh lokalizohen në lëkurë midis 3 dhe 4 ose 4 dhe 5 gishtave. Indet në këto vende inflamohen, zhvillohet edema dhe shpesh një komplikacion bakterial do të bashkohet.

Nëse kërpudhat nuk hiqen në fazën fillestare, formohen pustula, çarje dhe erozione nga të cilat është e vështirë të heqësh qafe edhe me ndihmën e ilaçeve të fuqishme.

Metodat diagnostike

Që trajtimi i kërpudhave në këmbë të jetë efektiv, është e rëndësishme të identifikoni patogjenin dhe të bëni një diagnozë të saktë. Për ta bërë këtë, ia vlen të vizitoni një mjek, i cili shpesh, pas ekzaminimit të parë vizual, do të jetë në gjendje të përcaktojë patologjinë. Nëse patologjia e lëkurës duket e dyshimtë ose nuk zhduket për një kohë të gjatë gjatë trajtimit, do të jetë e nevojshme të kaloni një test të gjakut dhe urinës, si dhe t'i nënshtroheni një studimi diagnostik shtesë që do të ndihmojë në përcaktimin e llojeve të patogjenëve dhe ndjeshmërinë e tyre ndaj ilaçe antifungale. Për ta bërë këtë, një pjesë e dermës merret nga fokusi i dëmtuar dhe ekzaminohet nën mikroskop. Për të kontrolluar nëse ka ndonjë qelizë malinje në indet, biopsitë merren nga zonat e dëmtuara.

Si të trajtohet?

diagnoza laboratorike e kërpudhave të këmbëve

Ka shumë sëmundje kërpudhore, për t'i dalluar ato dhe për të përshkruar trajtimin e duhur, kryhen teste laboratorike.

Për të kuruar kërpudhat e këmbëve dhe për të parandaluar rikthimin, duhet të konsultoheni me një punonjës shëndetësor për këshilla dhe t'i nënshtroheni masave diagnostikuese. Nëse diagnoza është e saktë, mund të filloni terapinë, në të cilën përdoren barna sistemike dhe lokale. Isshtë efektive të trajtohet në një fazë të pazbuluar, atëherë gjatë periudhës së terapisë, mund të kaloni me mjete për përdorim të jashtëm në formën e kremrave, vajrave dhe spërkatjeve. Alsoshtë gjithashtu e mundur për të trajtuar kërpudhat e këmbëve me mjete juridike në shtëpi. Nëse sëmundja ka goditur shtresat e thella të dermisit dhe pllakave të thonjve, rekomandohet të përdorni një ilaç sistemik për të luftuar kërpudhat.

Trajtimi me mjetet juridike popullore është efektiv vetëm në kombinim me përdorimin e ilaçeve, përndryshe sëmundja kërcënon zhvillimin e komplikimeve të rrezikshme.

Trajtimi me ilaçe

Një ilaç efektiv dhe efikas duhet të përshkruhet nga një mjek. Nëse vetë-mjekoheni dhe injoroni këshillat e një specialisti, mund të provokoni komplikime serioze, të cilat ilaçi më efektiv nuk do të jetë në gjendje t'i përballojë menjëherë.

Terapia me mjete juridike popullore

Trajtimi i kërpudhave në këmbë me mjete juridike popullore në shtëpi duhet të bihet dakord me mjekun. Shtë e rëndësishme të dini se ilaçet e fuqishme përdoren për të trajtuar kërpudhat e këmbëve dhe thonjve, mjetet juridike popullore lejohen të përdoren si terapi ndihmëse, pasi është e paefektshme të luftoni sëmundjen në shtëpi vetë. Ka receta të ndryshme që përdorin barëra mjekësore që kanë veti antimikrobike, dezinfektuese dhe shëruese të plagëve. Një ilaç popullor për kërpudhat është i përballueshëm dhe i lirë, por cila metodë në shtëpi është më e mira për t'u përdorur dhe çfarë lloj recete është e përshtatshme në një rast të veçantë, duhet të konsultoheni me një mjek. Recetat më të mira janë paraqitur më poshtë:

 • Zierje me barëra kamomili, gjethe delli dhe fije. Përziejini përbërësit, duke marrë 1 lugë gjelle secila. lDerdhni gjithçka në një tigan dhe derdhni 1 litër ujë të nxehtë, lërini të ziejnë dhe lërini të ziejnë deri në 10 minuta. Pas supës, kullojeni dhe lani duart, këmbët dhe pjesët e tjera të trupit të prekura me të para se të flini. Thelbi i procedurës është që të kryhet rregullisht, atëherë kjo metodë do të jetë efektive dhe do të ndihmojë në trajtimin e kërpudhave më shpejt.
 • Infuzion i qepëve dhe wort Shën Gjonit. Qëroni qepën dhe priteni në 4 pjesë. Bari i kantarionit duhet të thahet. Hidhni qepën dhe 50 g kantarion me 2. 5 litra ujë të vluar. Mbështilleni enën me lëndë të parë dhe lëreni të injektohet për një ditë. Në mbrëmje, vendosni një kompresë nga infuzioni në zonat e lënduara.

Parandalimi

Masa më e mirë parandaluese në luftën kundër kërpudhave që mund të parandalojë një sëmundje është forcimi i mbrojtjes së trupit. Kjo metodë është e lirë, por më efektive dhe efikase. Metodat mjekësore dhe alternative të trajtimit duhet të merren vesh me një mjek, çdo vetë-mjekim mund të provokojë komplikime të rrezikshme, të cilat atëherë janë shumë më të vështira dhe më të gjata për tu trajtuar.