Simptomat e kërpudhave të këmbëve

përparimi i kërpudhave të thonjve të këmbëve

Gishti i madh i këmbës është vendi më i zakonshëm për infeksionet e kërpudhave. Si të kurojmë kërpudhat e thonjve të këmbës?

Shenjat e para janë delikate nga jashtë, por është e rëndësishme të përcaktohet patologjia sa më herët që të jetë e mundur në mënyrë që të filloni trajtimin dhe të përshpejtoni procesin e shërimit.

Sëmundjet kërpudhore të thonjve dhe këmbëve i japin shumë telashe një personi - përveç një pamje të pakëndshme, kërpudhat kanë një efekt shkatërrues në sistemin imunitar të njeriut.

Mikroorganizmat e dëmshëm shumohen me shpejtësi, në lidhje me të cilat thonjtë thërrmohen, çahen, dhjamosen dhe shemben me kalimin e kohës.

Peshtë e domosdoshme të trajtohet kërpudhat e thonjve, më e mira nga të gjitha në fazën fillestare. Në këtë rast, mund të bëni vetëm me përgatitje të jashtme: vajra, llaqe dhe mjete juridike popullore. Në një formë më të përparuar, do t'ju duhet të merrni pilula antifungale.

Çfarë është kërpudhat e thonjve

Lëkura, flokët dhe thonjtë e njeriut parazitohen nga tre lloje të kërpudhave - maja, myku dhe dermatofitet. Në mjekësi, gjendja e infeksionit me një kërpudhat quhet onikomikozë.

Pa trajtim të filluar në kohë, sëmundja mund të përparojë shpejt dhe të çojë në pasoja të pakëndshme - infektimi i pjesëve të tjera të trupit, depërtimi i sporeve të kërpudhave në organet e brendshme dhe përhapja e infeksionit tek njerëzit e tjerë.

Shkaqet e infeksionit të kërpudhave

Infeksioni mykotik mund të ndodhë direkt dhe indirekt, infeksioni mykotik përqendrohet në vende publike ku një numër i madh njerëzish janë prezent në të njëjtën kohë.

Ju mund të infektoheni me kërpudhat në plazh, në pishinë, palestër, sallon bukurie, banjë me avull ose sauna, duke përdorur objekte ose gjëra të anëtarëve të familjes të infektuar ose të huaj, duke kontaktuar sipërfaqet e infektuara. Nëse një person është në moshë të avancuar dhe imuniteti zvogëlohet, atëherë gjasat e infektimit rriten ndjeshëm.

Mire qe e di!Sipas statistikave mjekësore, një e katërta e të gjithë popullsisë së planetit vuan nga kërpudhat në forma dhe manifestime të ndryshme, në lëkurë, flokë dhe thonj.

Faktorët që provokojnë fillimin e kërpudhave:

 • Një gjendje e imunitetit të dobësuar. Një sistem i dobët imunitar nuk mund të përballojë sulmin e viruseve dhe baktereve patogjene, duke përfshirë kërpudhat e dëmshme, infeksioni është më i shpejtë.
 • Dëmtimi i pllakës së thonjve. Përmes mikroçarjeve dhe lëndimeve të gjymtyrëve, infeksioni direkt hyn në trup dhe shkakton një kërpudhat në gishtin e madh të këmbës.
 • Djersitje e tepërt e këmbëve. Një mjedis i lagësht dhe i nxehtë është i përshtatshëm për riprodhimin dhe zhvillimin e sporeve të kërpudhave, i cili krijohet nga djersitja e tepërt e këmbëve.
 • Kujdes i pamjaftueshëm për këmbët. Të kujdesesh për këmbët është po aq e rëndësishme sa të kujdesesh për duart. Masat e higjienës - larja e përditshme, tharja e plotë, përdorimi i dezinfektuesve dhe kozmetikës speciale janë të rëndësishme për të siguruar komoditetin dhe shëndetin e këmbëve.
 • Sëmundjet shoqëruese. Rreziku i sëmundjeve të kërpudhave rritet me sëmundjet kronike - diabet mellitus, këmbë të rrafshëta, patologji vaskulare, psoriazë dhe ekzemë të ekstremiteteve.
 • Këpucë të papërshtatshme dhe me cilësi të ulët. Materiali i këpucës, i cili është pak i përshkueshëm nga ajri dhe ruan lagështinë, kontribuon në shfaqjen dhe zhvillimin e kërpudhave, kryesisht në gishtin e madh. Veshja e shpeshtë e këpucëve artificiale dhe të ngushta mund të dëmtojë gishtat e këmbëve.

Simptomat ose si të njohim një kërpudhat

Simptomat e infeksionit që kanë përfshirë thumbin nuk shfaqen menjëherë dhe janë delikate në fillim. Me kalimin e kohës, shenjat e jashtme përkeqësohen dhe infeksioni mund të ndodhë në gishta të tjerë, duke përfshirë gishtin e vogël:

 • faza fillestare. . . Pllaka e thonjve humbet shkëlqimin dhe ngjyrën e saj natyrale, bëhet më e errët dhe e shurdhër, bëhet e verdhë. Patologjia mund të fillojë nga buza e gozhdës ose nga pjesët anësore të pllakës. Lëkura në gisht fillon të zhvishet, shfaqet një erë dhe dhimbje e pakëndshme. Gradualisht, gozhda bëhet poroze, forma dhe lehtësimi i saj ndryshojnë, ajo trashet dhe deformohet dhe mund të fillojë të mbetet prapa shtratit të thonjve.
 • Faza e dytë. . . Karakterizohet nga djersitje e shtuar e këmbëve, e cila çon në kruajtje dhe djegie, veçanërisht në zonën e gishtit të madh dhe midis gishtërinjve. Hije natyrale e gozhdës ndryshon në kafe, ndonjëherë gri dhe e zezë, shfaqen njolla të errëta. Pllaka e thonjve bëhet e ashpër dhe e pabarabartë, bëhet e mbuluar me çarje, mund të prishet, delaminohet dhe shkërmoqet.
 • Faza e vrapimit. . . Në fazat e treta dhe të katërt, miceli rritet në shtresat e epidermës, kjo çon në inflamacion dhe skuqje të rëndë, personi shqetësohet për kruajtje dhe djegie. Ekziston një ndjenjë e parehati, e rënduar duke veshur këpucë mode, dhe dhimbje në procesin e ecjes. Në fazën ekstreme, infeksioni mbulon tërë këmbën, thonjtë dhe lëkurën. Sipërfaqja e këmbës bëhet e mbuluar me flluska, të cilat shpërthejnë dhe lëndohen gjatë fërkimit. Një person nuk është më në gjendje të jetojë dhe lëvizë normalisht.

Gishti i madh është përparësia kryesore për sa i përket rrezikut të prekjes nga onikomikoza, pas së cilës infeksioni mund të prekë pjesën tjetër të gishtërinjve dhe lëkurën e këmbës.

Si dhe si të trajtohet një kërpudhat

Nëse gjeni shenjat e para të onikomikozës së gozhdës në gishtin e madh, duhet të shkoni në spital - te një mikolog ose dermatolog. Kohëzgjatja dhe regjimi i trajtimit varet nga faza dhe shkalla e neglizhimit të sëmundjes së kërpudhave. Për të përcaktuar llojin e kërpudhave, mjeku mund të përshkruajë teste të veçanta - kruarje, mbjellje, në raste të jashtëzakonshme, përdoret diagnostifikimi i ADN-së.

Si të trajtoni një kërpudhat:

 • Në mënyrë sistematike. . . Trajtimi për kërpudhat e thonjve të këmbës përfshin kapsula dhe tableta të përshkruara nga një dermatolog si shtesë e terapisë aktuale të ditës. Ilaçet ndahen në dy grupe - azole dhe alialamina, të cilat shkatërrojnë shumë lloje të kërpudhave, përfshirë ato më të rrallat dhe komplekse. Trajtimi i ilaçeve mund të zgjasë për disa muaj rresht, deri në gjashtë muaj dhe një vit.
 • Lokalisht. . . Mënyra më e popullarizuar për të trajtuar kërpudhat e thumbnail është me një llak të veçantë që mund të zbatohet nën një fund dekorativ. Llak përmban substanca antibakteriale që eliminojnë në mënyrë efektive kërpudhat dhe kontribuojnë në një rikuperim të shpejtë. Pomada, kremra dhe xhel të veçantë përdoren gjerësisht.
 • Mjetet juridike popullore. . . Recetat e mjekësisë tradicionale përdoren gjerësisht për të eleminuar infeksionet e kërpudhave në thonjtë. Më të njohurit prej tyre janë: jod, limon, kripë deti, uthull, sode, bimë medicinale. Metodat tradicionale janë efektive si një shtesë e trajtimit kryesor të përshkruar nga mjeku juaj.
 • Terapia me lazer. . . Kërpudhat i përgjigjen mirë dhe shpejt trajtimit me lazer. Për këtë, disa seanca janë të mjaftueshme - nga 2 në 5, në varësi të fazës dhe shenjave të jashtme. Përparësitë e teknikës moderne janë të dukshme - ato janë siguria, pa dhimbja dhe efikasiteti, rezultate të shpejta dhe cilësi e lartë e trajtimit. Nëse është e nevojshme, specialisti mund të kryejë një pastrim të pjesshëm të pllakës së thonjve, duke ruajtur pjesën e shëndetshme të gozhdës.
 • Trajtimi kirurgjikal i thonjve. . . Ndërhyrja e kirurgut bëhet e domosdoshme në raste ekstreme dhe të përparuara, kur kërkohet heqja e pllakës së thonjve me rritje, shkëputje dhe inflamacion. Pas kësaj, ndodh një rikuperim i plotë, një gozhdë e re rritet në gisht. Operacioni kryhet nga një kirurg në një ambient spitalor nën anestezi lokale.

Nëse infeksioni ka prekur jo vetëm gozhdën, por edhe indet përreth - lëkurën e gishtërinjve dhe këmbëve, atëherë terapia kryhet me ndihmën e vajrave medicinale, xhelave dhe kremrave. Trajtimi është i gjatë, trajtimi kryhet disa herë në ditë.

Bazat dhe rregullat e trajtimit

Përhapja e padukshme dhe e shpejtë e infeksionit të kërpudhave çon në patologjinë e indeve të thella të pllakës së thonjve. Pomadat dhe kremrat antifungale janë efektive vetëm në sipërfaqen e jashtme të gozhdës, pasi ato nuk mund të depërtojnë nën të.

Droga orale është toksike dhe ka një efekt dëshpërues në sistemin imunitar; mjekësia tradicionale kërkon ekspozim shumë të gjatë dhe të shpeshtë. Trajtimet e fizioterapisë janë të shtrenjta, por efektive dhe të shpejta për të arritur një rezultat pozitiv.

E rëndësishme!Skema dhe ilaçi duhet të përshkruhen nga një dermatolog, bazuar në llojin e infeksionit që zbulohet duke përdorur teste dhe teste speciale. Shkenca njeh disa dhjetëra baktere kërpudhore që parazitojnë sipërfaqen e trupit të njeriut.

Gabimet e vetë-mjekimit mund të manifestohen nga një përkeqësim i gjendjes së thonjve, mundësia e një përhapjeje të gjerë të sëmundjes dhe infeksionit të njerëzve përreth. Çdo ilaç ka një efekt shkatërrues në një lloj të caktuar të infeksionit mykotik.

Shpesh përgatitjet tradicionale - pomada, llaqe dhe suva - nuk janë të mjaftueshme, miceli vazhdon të zhvillohet dhe përparojë në trup. Me shumë kujdes, gratë shtatzëna dhe fëmijët duhet të marrin ilaçe kundër kërpudhave.

Trajtimi i kërpudhave në gratë shtatzëna dhe fëmijët

Kërpudhat e thonjve të këmbëve mund të jenë një problem për fëmijët. Nëse gjenden simptomat e para, fëmija duhet të dërgohet urgjentisht te një dermatolog. Specialisti do të përshkruajë studimet e nevojshme dhe do të japë një regjim trajtimi, duke përfshirë mjete për ekspozim të jashtëm dhe të brendshëm, do të njihet me masat e detyrueshme parandaluese.

Në fazat e hershme, do të jetë e mjaftueshme të aplikoni arna ose llaqe për të hequr qafe infeksionin e kërpudhave. Sëmundja në një fazë të përparuar kërkon trajtim më serioz - kirurgji, ilaçe orale dhe fizioterapi.

Importantshtë e rëndësishme ta dini!Kërpudhat e thonjve tek fëmijët janë një sinjal i imunitetit të ulur. Një fëmijë me një infeksion mykotik ka nevojë urgjente për të forcuar sistemin imunitar me vitamina, ushqim, procedura forcimi dhe edukim fizik.

Gratë shtatzëna rrezikojnë të krijojnë kërpudhat e thonjve. Imuniteti i tyre zvogëlohet, gjë që rrit gjasat e infektimit. Në këtë rast, trajtimi tradicional nuk është i përshtatshëm, duhen ilaçe të veçanta, para së gjithash, të sigurta për fetusin.

Mjetet juridike të jashtme - llaqet, suva dhe kremrat do të ndihmojnë për të ngadalësuar rrjedhën e sëmundjes, trajtimi kryesor duhet të shtyhet deri pas lindjes dhe përfundimit të laktacionit.

Rregullat dhe metodat e parandalimit

Pllaka e thonjve e prekur nga kërpudhat ndryshon, përkulet dhe deformohet, ndërsa mund të rritet në drejtim të gabuar, të prerë në lëkurë, duke shkaktuar ënjtje dhe inflamacion të indeve përreth.

Pa trajtim dhe higjienë të duhur, mund të fillojë një proces infektiv, veçanërisht i rrezikshëm për diabetikët dhe të moshuarit. Një ndërlikim i onikomikozës mund të jetë ulçera trofike dhe gangrena e ekstremiteteve.

Gjatë trajtimit, duhet të respektohen kërkesat e mëposhtme:

 1. Paralelisht me terapinë antifungale terapeutike, sëmundjet shoqëruese duhet të trajtohen, dhe sëmundjet kronike duhet të mbahen në falje, duke shmangur përkeqësimet.
 2. Ndiqni planin e masave të higjienës, mos harroni për pastërtinë, kujdesuni për këmbët dhe thonjtë tuaj çdo ditë, bëni një pedikyr dhe përdorni produkte të veçanta.
 3. Përzgjedhja kompetente e këpucëve është një parandalim efektiv i kërpudhave të thonjve. Këpucët e mbyllura duhet të vishen gjithmonë me çorape, dhe këpucët e hapura me takë të lartë duhet të vishen herë pas here.

Vëmendje!Higjiena e mirë është thelbësore për të parandaluar përhapjen e infeksionit në të gjithë trupin dhe për anëtarët e familjes, duke përfshirë të moshuarit dhe fëmijët. Burimi i infeksionit duhet të përjashtohet nga kontakti në mënyrë që sporet e kërpudhave të mos mund të transferohen në gjëra dhe sende të tjera.

Masat parandaluese:

 • duke përdorur vetëm sende të higjienës personale për përdorim individual;
 • nëse ka hiperhidrozë, e karakterizuar nga djersitje e tepruar, atëherë duhet të trajtohet dhe duhet të përdoren antiseptikë të veçantë;
 • masat për forcimin e imunitetit;
 • mbajtja e një jetese të shëndetshme, ushqimi i mirë;
 • nuk rekomandohet abuzimi me pedikyrin, pasi kjo e bën pllakën e thonjve më të hollë dhe integriteti i lëkurës prishet, gjë që çon në infeksion;
 • provimi i këpucëve në një dyqan duhet të jetë në gjurmë këmbësh ose çorape;
 • veshur me këpucë me cilësi të lartë, të frymëmarrjes me madhësi të përshtatshme dhe me shtrojë të bëra kryesisht nga pëlhura natyrore.

Importantshtë e rëndësishme të mbani mend se një infeksion mykotik nuk zhduket kurrë më vete; ai kërkon trajtim të detyrueshëm kompleks dhe afatgjatë. Onikomikoza është ngjitëse për të tjerët, fëmijët dhe të rriturit, sëmundja është e mbushur me shqetësime dhe komplikime.

Gjatë jetës së tyre, kërpudhat lëshojnë toksina që janë jashtëzakonisht të dëmshme dhe të rrezikshme për trupin. Dehja është e mbushur me një përkeqësim të shëndetit dhe humorit, kërcënon me dhimbje koke, gjendje lodhjeje dhe apatie, ulje të aftësisë së punës dhe aktivitetit të një personi. E vetmja mënyrë për të dalë nga situata është trajtimi i kërpudhave në mënyrë korrekte dhe deri në shërimin e plotë!