A është e mundur të kuroni kërpudhat në këmbë me mjete juridike popullore

myku i thonjve në këmbë

Përshëndetje të dashur lexues. A janë këmbët tuaja të irrituar dhe kruarje? A ka një ndarje të thonjve të këmbëve, ndryshon ngjyra e tyre dhe krijohen ënjtje rreth tyre? Është një kërpudhat. Mund të shkaktohet nga trauma. Mënyra e infektimit mund të jetë vizita në banjë dhe saunë, mund të "merret" kur vishni këpucë të pakëndshme, mosrespektim të higjienës personale, djersitje të tepërt të këmbëve. Fëmijët rrallë vuajnë nga kërpudhat. Sëmundje të tilla janë më të ndjeshme ndaj personave mbi 65 vjeç me trup të dobësuar, me obezitet dhe diabet, me probleme gastrointestinale dhe me ndryshime të lëkurës për shkak të moshës. Dhe jo të gjithë e dinë se si të trajtojnë kërpudhat e thonjve të këmbëve në shtëpi. Farmacitë shesin një mori medikamente, por si të eliminoni mykun e thonjve në këmbët tuaja me metoda jokonvencionale?

Këtu janë për ju një sërë recetash të thjeshta për eliminimin e mykut të thonjve, të përdorura nga njerëzit për shumë vite.

Faktoret e rrezikut

Çdo person përballet me kërpudha që shkaktojnë lloje të ndryshme të mykozës. Ata jetojnë në mjedis, jetojnë në lëkurë. Në një person të shëndetshëm, sistemi imunitar kontrollon riprodhimin e tyre. Megjithatë, ka faktorë që rrisin rrezikun e zhvillimit të onikomikozës:

 • imuniteti i dobësuar;
 • sëmundjet e fundit infektive të rënda;
 • dëmtimi i thonjve;
 • diabeti;
 • djersitje e tepruar e këmbëve;
 • veshja e zgjatur e këpucëve të ngushta të bëra nga materiale me cilësi të ulët;
 • mosha mbi 60 vjeç;
 • përkeqësimi i qarkullimit të gjakut në kapilarët në majë të gishtave.

Faktorët e rrezikut përfshijnë gjithashtu vizita të shpeshta në pishina dhe sauna. Dihet se herët a vonë shumica e sportistëve që kalojnë shumë kohë në ambiente sportive dhe vizitojnë dushet publike, herët a vonë përballen me këtë sëmundje.

Kërpudhat e thonjve të këmbëve - si të trajtohen në shtëpi në mënyra të thjeshta

 1. Mbushni një kavanoz me një kapacitet 200 gram me esencë uthull, zhytni një vezë atje. Hiqeni përzierjen në një vend të errët derisa veza të tretet plotësisht, vaji që rezulton përdoret në mëngjes dhe në mbrëmje.
 2. Pas avullimit të thonjve, lyejeni bujarisht zonat e infektuara me acid uthull. Përsëriteni procedurën 2 herë në ditë derisa kërpudhat të zhduken plotësisht.
 3. Në thonjtë e pastër, të përpunuar dhe të shkurtuar, piqni jod dhe kur të përthithet plotësisht, ulni këmbët në një legen me ujë.
 4. Aplikoni në gozhdë gjatë natës një llak me një konsistencë të trashë nga një tabletë e grimcuar kundër kërpudhave dhe ujit.
 5. si të trajtojmë mykun e thonjve
 6. Vendosni një lugë çaji rrikë të grirë hollë në thoin e prerë dhe fashoni.
 7. Trajtoni këmbët e avulluara në një tretësirë sode me ujë me vaj esencial celandine.
 8. Prisni një copë të vogël kombucha dhe aplikojeni me kujdes në gozhdë, fashoni këtë vend gjatë natës ose mbulojeni me një fashë.
 9. Nëse ka zona të vogla të sëmura të pllakave të thonjve, ato duhet të lyhen me llaqe të veçanta.
 10. Dy herë në ditë, për 3 muaj, aplikoni kremra me vaj pemë çaji në të gjithë thonjtë e këmbëve.
 11. Lubrifikoni lezionet e lënduara çdo ditë gjatë natës me lëng hudhre dhe 90% alkool në përmasa të barabarta me shtimin e 1/2 filxhanit ujë.
 12. Përdorni lëngun e mandarinës si locion.
 13. Bëni çdo dy ditë banjot e këmbëve nga një zierje e qumështit.
 14. Në vendet e infektuara me kërpudhat aplikoni një grilë menteje të grirë dhe një lugë gjelle kripë, rregulloni gjithçka me një fashë.
 15. Përdorni copa leshi pambuku me peroksid hidrogjeni për pllakat e thonjve të sëmurë.
 16. Përdorni lëngun e rrepës së grirë, mos e shpëlani produktin.
 17. Aplikoni një përzierje të lëvozhgave të qëruara dhe vajit vegjetal 3 herë në ditë në thonjtë (me një ekspozim prej tre javësh e gjysmë dhe duke tundur produktin herë pas here).
 18. Lubrifikoni plagët me lëng celandine portokalli 4 herë dy herë në ditë.
 19. Pasi të keni avulluar këmbët, fshijini zonat e prekura të pllakës së thonjve me garzë të ngopur me një zgjidhje të permanganatit të zakonshëm të kaliumit.
 20. Përdorni një tampon të njomur me alkool mjekësor për vendet e justifikimit të kërpudhave.
 21. Bëni banjot periodike për këmbët e infektuara me shtimin e 1 lugë. kripë deti për 1000 ml ujë. Kohëzgjatja e këtij kursi është 2 dekada.
 22. Mbuloni sipërfaqen e infektuar të thoit me tretësirë propolisi. Kjo recetë për eliminimin e kërpudhave është një proces i gjatë, por pas kësaj gozhda e sëmurë do të duhet të ndryshojë në një të re.
 23. Lyejeni thonjtë dhe lëkurën e pastër me katranin e thuprës medicinale dhe më pas vishni çorape pambuku. Pas 2 ditësh, lani gjithçka tërësisht me një copë sapuni dhe rilyeni me katranin. Përsëriteni procedurën pas 7 ditësh.
 24. Rrihni rodhenë e zakonshme në anë të rrugës me një çekiç derisa të dalë lëngu, lidheni në këmbë me një fashë dhe vishni një çorape pambuku. Ju duhet të ndryshoni kompresën 2 herë në ditë për rreth dy javë.
 25. "Lidhni" gjethet e rowanit të sapokëputura të lara dhe pastroni lezionet dhe ndërrojini ato një herë në ditë.
 26. Bëni një pluhur për njollat e lënduara nga gjethet e vogla dhe të thata të rrepkës. Ju mund ta derdhni pluhurin që rezulton në çorape pambuku dhe të ndërroni çdo mëngjes me të reja.
 27. Aplikoni një shtresë të trashë balte shëruese me qëndrueshmëri mesatare në shpërthimet e infeksionit dhe sigurojeni gjithçka me një leckë liri. Fashë duhet hequr para se balta të thahet, pas së cilës këmbët duhet të lahen me një zgjidhje limoni. Rekomandohet që të trajtohet me këtë metodë të thjeshtë 3 herë në ditë, duke e ndryshuar fashën në një të re nëse është e nevojshme.
 28. Zhytni këmbët para se të shkoni në shtrat për gjysmë ore në një përzierje të ftohur me 1000 ml ujë të vluar dhe 6 lugë gjelle. l. kokrra kafeje të bluara imët. Pas procedurës, duhet të fshini gjithçka tërësisht, të vishni çorape të thata pambuku gjatë natës dhe të shpëlani këmbët me ujë në mëngjes.
 29. Lagni tamponët e pambukut me një tretësirë prej 100 g alkool mjekësor me 10 g propolis dhe më pas mbuloni fort thonjtë e prekur me to pas avullimit. Bëni një fiksim me një fashë dhe ndërrojeni pas një dite.
 30. Merrni një infuzion të një përzierjeje prej 500 ml vodka dhe 50 g zolotous, holloni me ujë në një raport 1: 3 dhe aplikojeni në shtresën e prekur të thonjve dy ose tre herë në ditë derisa të shpëtoni plotësisht nga sëmundja. .
 31. Hidhni njëqind gram lule të sapo lulëzuara të jargavanëve të zakonshëm me 10 gram alkool të pastër dhe lëreni të injektohet për dy javë. Mjeti që rezulton duhet të përdoret në të njëjtën mënyrë si ai i mëparshmi.

Këto janë receta unike, efektiviteti i të cilave konfirmohet në praktikë dhe vërtetohet në teori.

Praktikisht nuk kanë kundërindikacione, pasi aplikohen për një periudhë jo shumë të gjatë kohore dhe vetëm nga jashtë.

Ato do t'ju kushtojnë dukshëm më lirë se farmaceutikët e farmacive, dhe ndonjëherë plotësisht falas.

Pa efekte negative në trup, këto ilaçe natyrale shtëpiake do të shërojnë thonjtë tuaj, duke i kthyer ato në një pamje të shëndetshme, dhe ju vetëbesimin.

Natyra na ka pajisur me shumë bimë mjekësore dhe përbërës natyralë që mund të përdoren për të përgatitur preparate për thonjtë, kundër lezioneve të tyre mykotike dhe bakteriale.

Dhe ato receta që janë dhënë më sipër nuk janë të vetmet. Këtu janë disa mënyra më efektive për të përgatitur mjete efektive.

Kërpudhat e thonjve - mjete efektive popullore

 1. Një përzierje e gjetheve të manaferrës, bishtit të kalit, lëvores së lisit, luleve të kumakit dhe verbenës (çdo barishte - 10 gram), derdhni 1 filxhan ujë të valë, zieni. Ilaçi që rezulton merret nga goja 1 lugë gjelle katër herë në ditë.
 2. Përdorni çdo vaj esencial sipas gjykimit tuaj - borzilok, rozmarinë, pemë çaji, vetiver, anise, trëndafil, portokall, ylang-ylang, grejpfrut, pavdekësi, aloe, bergamot, të ngrohur në një banjë uji deri në 30 gradë për banjë, si dhe në si kompresa dhe pomada. Vetëm mos harroni se një kundërindikacion, në këtë rast, mund të jetë një alergji ndaj përbërësve të një lloji të caktuar vaji.
 3. Thithni leshin e pambukut me novokainë dhe aplikojeni në kërpudhat gjatë natës.
 4. Bëni një tretësirë me 1 lugë gjelle rrëshirë të marrë nga një pemë dhe një gotë vodka, lyeni thonjtë me këtë tretësirë, duke e tundur tërësisht para çdo përdorimi.
 5. Aplikoni, si pomadë, vaj luledielli të vjetër të trashë.
 6. Merrni në përmasa të barabarta gjethet e rodheve të gjelbër dhe të rrugës, pelinit dhe barishtes së yardheve, derdhni ujë të valë dhe lëreni lëngun të piqet, zhytni këmbët në infuzionin e ftohur, pas këtij manipulimi, fshijini këmbët tuaja të thata dhe lyejeni me një pomadë të veçantë kundër kërpudhave. .
 7. Prisni një gjethe të freskët nga Kalanchoe dhe ngjiteni në pjatën e dëmtuar me shirit ngjitës, duke ndryshuar çdo ditë një kompresë të tillë.
 8. Bëni banjot e këmbëve me një përbërje të acidit borik dhe ujit në një raport të barabartë: 1: 1.
 9. Ziejini këmbët me avull në një tretësirë të luleve të kamomilit të zier.
 10. Përzieni permanganatin e kaliumit me propolisin e grirë (1: 1) dhe aplikojeni llumin që rezulton në thonjtë.
 11. Përdorimi i brendshëm! Përgatitni një herbalist nga 10 g fije dhe 10 g manaferrë, si dhe nga 5 g çaj vjollce, pini 2 lugë gjelle katër herë në ditë.
 12. Hidhni pluhur pa tym në salcë kosi me densitet mesatar dhe shpërndani thonjtë e sëmurë me përzierjen, lidhni gjithçka me fashë për tre ditë.
 13. Gjethet e jargavanit, lëvores së dushkut, celandinës dhe kalendulës në përmasa të barabarta hidhni 500 gr. ujë. Shpëlani këmbët me infuzionin që rezulton.
 14. Lyejeni me shkumë një fashë sterile me sapun të veçantë jeshil dhe aplikojeni në thonj gjatë natës.
 15. Tre litra ujë të valë, derdhni 0, 5 kilogramë pelin, gatuajeni në një banjë me ujë për pesëmbëdhjetë minuta. Kur zierja të jetë injektuar, ziejini këmbët me avull në të për rreth dhjetë minuta në ditë.

Në fakt, ne iu përgjigjëm pyetjes "si të kuroni kërpudhat e thonjve në këmbët tuaja me mjete juridike popullore".

kërpudhat e avancuara të thonjve

Në çdo rast, përpara se të angazhoheni në vetë-trajtim, merrni rekomandime nga një specialist kompetent, i kualifikuar që e kupton këtë fushë (mykolog ose dermatolog), pasi mjekësia alternative, megjithatë, si ato medicinale, shpesh kanë efekte anësore dhe disa kundërindikacione.

Kjo vlen, në përgjithësi, për mjetet e aplikuara brenda. Diskutoni përdorimin e mjeteve juridike popullore me mjekun tuaj.

Parandalimi i mykut të thonjve

Dhe mbani mend, në mënyrë që trajtimi të përparojë më shpejt dhe të ketë një efekt pozitiv, kujdesuni saktë për këmbët dhe thonjtë tuaj:

 • Lani këmbët në mëngjes dhe në mbrëmje me sapun katrani, është një dezinfektues i shkëlqyer dhe redukton shqetësimin.
 • Lani këpucët si jashtë ashtu edhe brenda.
 • Trajtoni periodikisht sipërfaqet e brendshme me agjentë të veçantë antiseptikë.
 • Gjatë periudhës së trajtimit, vishni vetëm këpucë natyrale.
 • Mos lejoni që këmbët tuaja të djersiten në këpucë, pasi kjo krijon një mjedis të favorshëm për zhvillimin e shpejtë të patogjenëve.
 • Mos shkoni në pishinë, banjë, sauna, palestër deri në shërim të plotë. Në këtë mënyrë ju mund të shmangni ri-infeksionin dhe të mos infektoni askënd.
 • Përdorni vetëm sende të higjienës personale.
 • Mos shkoni zbathur ose mos vishni pantofla të përbashkëta.
 • Ndryshoni çorapet tri herë në ditë.
 • Pas një pedikyri, trajtoni mjetet me një antiseptik.

Si të trajtoni kërpudhat e thonjve të këmbëve me mjete juridike popullore në shtëpi

problemet e kërpudhave të thonjve

Kërpudhat e thonjve janë një nga format më të zakonshme të dëmtimit mykotik në trup. Sëmundja është mjaft e pakëndshme dhe nuk është e lehtë të shërohesh prej saj. Sëmundja nuk mund të fillohet, sepse ky nuk është një problem kozmetik, por një patologji serioze. Por jo të gjithë e dinë se cila qasje do të jetë e saktë. Duhet të theksohet menjëherë se vetë-mjekimi nuk është zgjidhja më e mirë në këtë situatë. Por informacioni se çfarë është sëmundja dhe si të shpëtojmë shpejt nga kërpudhat e thonjve nuk do të jenë të tepërta për askënd.

Çfarë e shkakton infeksionin nga myku i thonjve

Kërpudhat e thonjve, ose siç quhet në mjekësi, onikomikoza, është një sëmundje që shkakton dëmtim të pllakave të thonjve dhe zonave ngjitur nga mikroorganizmat mykotikë parazitarë. Ky është një nga nëngrupet e mykozave. Nëse marrim parasysh të gjitha sëmundjet të cilave mund t'i nënshtrohen vetëm këmbët, onikomikoza është më e zakonshme.

Mund të shkaktohet nga disa grupe kërpudhash:

Mund ta kapni infeksionin në vende publike ku lagështia është e tepërt. Këtu përfshihen banjat, dhomat me avull, pishinat, plazhet.

Këtu përdoren gjerësisht objektet prej druri (stola, shezlong etj. ). Për shkak të porozitetit të drurit, kërpudhat është e vështirë të vriten atje.

Shkaqet e mykut të thonjve në këmbë

Përveç kësaj, mjekët dallojnë disa grupe rreziku. Për njerëzit që i përkasin njërit prej tyre, gjasat e infektimit rriten në mënyrë dramatike.

 • pacientët me kancer që i nënshtrohen kimioterapisë;
 • pas një kursi të trajtimit me antibiotikë ose steroide;

Nuk është gjithmonë e mundur të shpëtoni shpejt nga sëmundja. Shkalla e shërimit varet nga shumëllojshmëria e parazitit që e ka shkaktuar atë, faza e zhvillimit të sëmundjes, zona e lezionit, prania e komplikimeve dhe sëmundjeve shoqëruese dhe gjendja e përgjithshme e trupit.

Simptomat e onikomikozës

Dëmtimi i thonjve nga një kërpudhat parazitare nuk mund të kalojë pa u vënë re. Ndryshimet simptomatike në pllakat e thonjve janë mjaft të theksuara dhe zbresin në vijim.

 1. Humbi shkëlqimin natyral, transparencën.
 2. Ngjyra po ndryshon. Mund të jetë e verdhë, kafe, e bardhë, kaltërosh, jeshile, gri.
 3. Shfaqet vrazhdësia e sipërfaqes.
 4. Dallohen qartë vijat, njollat dhe trashjet.
 5. Vërehet shtresimi.
 6. Ka eksfolim nga shtrati i thonjve.
 7. Zona të ndryshme janë të lyera dhe të thërrmuara.
 8. Indet përreth mund të bëhen të kuqe, të fryrë, kruarje.
 9. Ka ndjesi dhimbjeje.
 10. Këmbët nxjerrin një erë të pakëndshme.
Simptomat e kërpudhave të thonjve

Përkundër gjithë kësaj, vetë-diagnostikimi mund të jetë i vështirë. Në fillim të zhvillimit, shenjat e onikomikozës janë të ngjashme me simptomat e disa lezioneve të tjera: trauma në zonën e thonjve;

Si të shpëtoni shpejt nga kërpudhat e thonjve të këmbës me mjete juridike dhe ilaçe popullore

Duhet të jeni realist dhe të kuptoni se infeksioni mykotik i zonave të thonjve dhe thonjve nuk trajtohet brenda një jave. Sipas mjekëve, periudha e shërimit mund të zgjasë nga 6-8 javë deri në gjashtë muaj, dhe ndonjëherë 8-12 muaj.

Varet nga shumë faktorë, si dhe nga aktiviteti i rritjes së thonjve. Në duar, ky proces vazhdon shumë më shpejt se në këmbë, dhe për këtë arsye kura këtu vjen më herët.

Rezultatet më të mira dhe më të shpejta të mundshme pozitive mund të merren nëse ndiqni rekomandimet e mëposhtme.

 1. Përdorni masa të ndryshme terapeutike në kompleks. Mos u mbështetni në efektivitetin e ndonjë ilaçi mrekullibërës. Kombinoni me kompetencë preparatet farmakologjike dhe recetat e mjekësisë tradicionale.
 2. Trajtimi duhet të jetë aktiv, por agjentët e butë - agresivë, të përdorur shpesh për qëllime terapeutike, nuk duhet të ndikojnë në zonat e shëndetshme të trupit të vendosura në afërsi të atyre të prekura.
 3. Respektoni rreptësisht kërkesat e higjienës në mënyrë që kërpudhat të mos përhapen, gjithashtu për të shmangur ri-infeksionin menjëherë pas shërimit. Dhe gjasat për këtë janë shumë të larta.
 4. Kujdesuni për tharjen e ekstremiteteve të prekura. Mos harroni se lagështia dhe nxehtësia janë kushte ideale për riprodhimin aktiv të kërpudhave.
 5. Eliminoni të gjitha shkaqet që shkaktuan shfaqjen e onikomikozës dhe eliminoni ato.
 6. Çdo ditë, me kujdes, por sa më shumë që të jetë e mundur, prisni buzën në rritje të thonjve të prekur nga sëmundja. Nëse është e mundur, kaloni nëpër procedurën e ekspozimit me lazer, i cili në mënyrë shumë efektive pengon aktivitetin patologjik të patogjenëve.

Agjentët farmakologjikë

Mjetet që veprojnë kundër patogjenëve zakonisht ndahen në tre nëngrupe në varësi të përbërësve aktivë. Secila prej tyre ka në arsenalin e saj si vajra të jashtme ashtu edhe tableta me veprim të përgjithshëm në të gjithë trupin.

trajtimi i mykut të thonjve

Duhet pasur parasysh se këto të fundit kanë një listë të gjerë të efekteve anësore. Prandaj, nuk duhet të përshkruani vetë ilaçe. Për të minimizuar rreziqet, duhet t'i nënshtroheni një ekzaminimi, të identifikoni se cilat lloje të kërpudhave shkaktuan sëmundjen dhe të veproni me ilaçet që "shënjestrojnë".

Nëngrupet e barnave antimikotike

 1. Agjentët e azolit. Ato bazohen në triazol ose imidazole, si dhe në derivatet e tyre. Në varësi të përqendrimit, ato shfaqin efekte fungistatike ose fungicide. Ato janë efektive në luftën kundër mykut dhe kërpudhave të ngjashme me majanë.
 2. agjentët alilaminë. Përbërësit aktivë mund të jenë terbinafina, naftifina, butenafina. Ata janë në gjendje të ndalojnë rritjen e kërpudhave, dhe gjithashtu kanë një efekt anti-inflamator.
 3. Droga të tjera. Ato veprojnë në bazë të aditivëve të flucitozinës, morfolinës, griseofulvinës, klornitrofenolit. Ato dallohen nga një aktivitet më i ngushtë që synon disa lloje të patogjenëve fungale.

Mjetet e jashtme

Në fillim të zhvillimit të lezioneve onikomikotike, duhet të drejtoheni vetëm në ndihmën e vajrave. Vetëm nëse rezultojnë të paefektshme, administrohen tableta antimikotikë.

Dallimi midis kremrave dhe pomadave:

 • kanë një efekt të drejtpërdrejtë në lezione;
 • kanë më pak kundërindikacione;
 • Reagimet negative janë të kufizuara.

Nëse e kapni sëmundjen në fillim të zhvillimit, atëherë do të jetë e mundur ta përballoni atë brenda një muaji.

Kremrat dhe pomadat më të njohura antifungale

 1. Pomadë zink. Ju lejon të lehtësoni inflamacionin, të thani zonat e prekura, të hiqni qafe kruajtjen, të merrni një efekt absorbues.
 2. Substanca klotrimazol. Mjet me spektër të gjerë. Kohëzgjatja e përdorimit - nga 2 javë në gjashtë muaj. Ajo gjithashtu ka një efekt antiseptik. Mund të shkaktojë thatësi të lëkurës, djegie, manifestime alergjike në lëkurë. Kundërindikuar për gratë shtatzëna dhe nënat me gji, si dhe për fëmijët e vegjël nën moshën tre vjeç.
 3. Substanca naftifine. Lufton inflamacionin, ka një efekt antimikrobik. Agjenti është i prirur për t'u grumbulluar në sipërfaqet e trajtuara. Përdorni vajin jo më shumë se dy herë në ditë. Mjeti nuk përdoret gjatë shtatzënisë dhe ushqyerjes me gji.

Si të trajtoni kërpudhat e thonjve të këmbëve me mjete juridike popullore në shtëpi

Para së gjithash, duhet t'i përmbaheni rreptësisht të gjitha rekomandimeve mjekësore, të mos anashkaloni marrjen e medikamenteve dhe ta çoni trajtimin deri në fund dhe të mos ndërprisni kursin pas eliminimit të simptomave veçanërisht të bezdisshme.

Përveç kësaj, ju duhet:

 • përdorni rregullisht banjot lokale;
 • aplikoni një llak të specializuar që bllokon përhapjen e kërpudhave, dhe gjithashtu ka një efekt terapeutik;
 • hiqni çdo ditë pjesët e spikatura të thoit në rritje, i cili është i prekur nga sëmundja;
 • përdorni mjete speciale për të zbutur pllakën e thonjve në mënyrë që ta hiqni atë;
 • nxirrni duart ose këmbët me avull përpara se të përdorni agjentë të jashtëm aktualë;
 • marrin masa për të parandaluar infektimin e familjeve.

Llak të veçantë

Llakët kanë një numër avantazhesh. Përbërësit aktivë depërtojnë mirë thellë në thonjtë e prekur, por në të njëjtën kohë ngurtësohen dhe nuk lënë gjurmë në rroba, çarçafë, këpucë.

Shtresa e ngurtësuar bllokon në mënyrë të besueshme furnizimin me oksigjen të patogjenëve, gjë që bllokon aktivitetin e tyre. Por produktet e llakut janë efektive vetëm në fazën fillestare të onikomikozës.

manikyrin e thonjve myk

Para se të përdorni bojra, duhet të përdorni një banjë të ngrohtë lokale. Pllakat e njomura të prekura nga një kërpudhat priten në maksimum, trajtohen me një skedar ose pajisje tjetër bluarëse. Sipërfaqja fshihet e thatë

Llak rekomandohet për të mbuluar edhe thonjtë e shëndetshëm. Procedura përsëritet çdo mbrëmje për një periudhë të gjatë - nga disa muaj në gjashtë muaj.

Ndihmë nga një kirurg

Si pjesa ashtu edhe e gjithë pjata mund të hiqet. Por kjo nuk është një garanci për lehtësim të plotë nga sëmundja. Mundësia e përhapjes së mëtejshme të një infeksioni fungal është shumë e lartë.

Pas operacionit, gishti shërohet për një kohë të gjatë. Përveç kësaj, mund të zhvillohet suppuration. Një gozhdë në rritje rishtazi mund të deformohet. Një alternativë e preferuar për një metodë të tillë është terapia me lazer.

Pas heqjes kirurgjikale të formimit të thonjve të dëmtuar, theks i veçantë i kushtohet trajtimit medikamentoz të kërpudhave. Në disa raste, veçanërisht të rënda, zona e rritjes mund të hiqet, pas së cilës gishti do të mbetet "i zhveshur" - gozhda nuk do të mund të rritet më këtu.

Mjekësi tradicionale

Metodat popullore janë më të ngadalta se ato mjekësore, por kanë më pak efekte anësore. Ato mund të jenë efektive vetëm për trajtimin e fazës së hershme të zhvillimit të sëmundjes.

Më vonë, recetat popullore përdoren ekskluzivisht në kombinim me përgatitjet farmakologjike si masa ndihmëse.

Për trajtimin e kërpudhave të thonjve, përdoren mjete të tilla.

 1. Hudhra. Aplikoni kolltukun e hudhrës në formën e aplikimeve në thonjtë e lënduar. Një fashë fiksuese vendoset sipër. Ushtrohet një përsëritje e procedurës gjatë natës. Ju gjithashtu mund të përdorni lëngun e shtrydhur të hudhrës në një përzierje të barabartë me alkoolin. Thonjtë trajtohen me balsam që rezulton dy herë në ditë.
 2. Uthull. Acidi acetik acidifikon mjedisin, i cili çaktivizon patogjenët. Ky mjet lubrifikon thonjtë e dëmtuar çdo ditë. Mund të përdorni kompresa me uthull. Për ta bërë këtë, tufat e leshit të pambukut njomet në uthull dhe fiksohen në gishtat e dëshiruar në zonën e prekur. Kompresat qëndrojnë gjatë gjithë natës, duke i hequr në mëngjes.
 3. Peroksid. Ashtu si uthulla dhe produkte të tjera të ngjashme, aplikojeni direkt në thonjtë ose shtupë pambuku. Peroksidi vepron si një antiseptik.
 4. Zgjidhje alkoolike e jodit. Ato mund të mbulojnë pllakat e thonjve, duke përfshirë ato të shëndetshme, 1-2 herë në ditë. Përveç kësaj, një shtesë e jodit është e përshtatshme për çdo banjë. Për ta bërë këtë, thjesht shtoni disa pika të produktit.
 5. Tinkturë e propolisit. Mund të përdoret për kremra, si dhe mund të injektohet në banjot lokale për duart ose këmbët. Kompresat lihen në thonj gjatë natës. Mund të përgatisni një pomadë, e cila është një përzierje e propolisit dhe gjalpit. Përbërja mbivendoset në garzë dhe vendoset në zonën e dëshiruar. Agjenti lihet për 10 orë.
 6. Mjetet e djegies nga perimet. Për trajtimin e onikomikozës, qepa ose rrika janë të përshtatshme. Kanë aktivitet antimikrobik. Produktet bimore përdoren në formën e gruelit. Ju gjithashtu mund të bëni një lloj pomadë duke përzier pomace të lëngshme me gjalpë ose yndyrë pule të grirë.
 7. Ekstrakte esenciale. Këto fonde kanë efekte anti-inflamatore, antimikrobike, rigjeneruese. Për përgatitjen e banjove lokale ose si pjesë e përzierjeve për kompresa, mund të përdoren vajra: bredhi dhe disa të tjerë.
vajra esencialë për mykun e thonjve

Ekstrakti esencial përzihet me vazelinë në një raport 1: 1. Duhet të fërkohet në pllakat e thonjve të dëmtuara. Si gjithmonë në raste të tilla, ilaçi do të ketë një efekt më të fortë nëse thonjtë janë avulluar paraprakisht.

Masat parandaluese

Rreziku i ri-infektimit me kërpudhat pas heqjes së sëmundjes është shumë i lartë. Prandaj, duhet të ndiqni qartë rregulla të thjeshta:

 • ndiqni higjienën e këmbëve;
 • hiqni qafe këpucët, peshqirët dhe çorapet që janë përdorur gjatë trajtimit;
 • shmangni ndarjen e gjërave të tilla me anëtarët e tjerë të familjes;
 • shmangni lagështinë e tepërt të këmbëve, përdorni pluhur talk;
 • trajtoni sipërfaqet e brendshme të këpucëve me antiseptikë.
trajtimi antiseptik i këpucëve

Mos harroni, të gjitha ilaçet për kërpudhat e thonjve, merren pasi të konsultoheni me një mjek.