Kërpudhat e thonjve

thonjtë e manikuar me pedikyr

Nëse sandalet dhe sandalet u shfaqën në derën e përparme, atëherë vera është në rrugë. Por disa njerëz mund të ëndërrojnë vetëm për këpucë të tilla, dhe gjithçka për shkak të kërpudhave të thonjve.

Fazat e mykut të thonjve

Kërpudhat nuk janë aspak një sëmundje e padëmshme. Jo vetëm që prish pamjen e këmbëve, por edhe dëmton shëndetin e një personi, lodh sistemin e tij imunitar. Zakonisht ka dy faza të kërpudhave të thonjve.

Në fillim është e lehtë të humbasësh. Shenjat e para të problemeve zakonisht janë:

 • pika të vogla të bardha në thonjtë;
 • ndryshimi i formës së thonjve;
 • shfaqja e vijave të bardha;
 • brishtësia e thonjve;
 • ndryshimi i sipërfaqes, mund të bëhet i fortë dhe me brinjë.

Lëkura rreth thoit të prekur është shpesh e kuqe dhe e krisur.

Në fazën e avancuar, ngjyra e pllakës së thonjve ndryshon, bëhet më e ashpër dhe më e trashë, thoi fillon të shkërmoqet. Gradualisht, kërpudhat mund të përhapen në thonjtë fqinjë.

- Sipas statistikave, 15% e popullsisë vuan nga sëmundje mykotike ose është bartës i saj. Më shpesh, infeksioni nga myku i thonjve ndodh aty ku një person është duke u larë, por nuk mund të përjashtohet transmetimi përmes sendeve shtëpiake: pantofla, çorape, këpucë, - thotë.dermatologu Alexey Khairetdinov. - Sëmundje të tilla si diabeti mellitus, sëmundjet vaskulare të këmbëve, lëndimet e pllakave të thonjve, gjendjet e mungesës së imunitetit, HIV përkeqësojnë rrjedhën e një sëmundje mykotike.

Të rinjtë rrallë vuajnë nga myku i thonjve të këmbëve, pasi proceset metabolike në trupin e tyre janë të shpejta, por të moshuarit janë në rrezik.

Trajtimi i mykut të thonjve

Kërpudhat e thonjve të këmbës trajtohen nga një dermatolog. Në fazën fillestare të sëmundjes, trajtimi i jashtëm mund të jetë i mjaftueshëm, por nëse momenti humbet dhe kërpudhat kanë mbirë në shtratin e pllakës së thonjve, do të kërkohet terapi më serioze. Në këtë rast, procesi i trajtimit të mykut të thonjve do të zgjasë 3-6 muaj dhe do të shoqërohet me përdorimin e agjentëve specialë - antimikotikëve.

Cilin ilaç të përshkruajë, dermatologu do të përcaktojë në bazë të analizave. Problemet e thonjve të këmbëve mund të shkaktohen nga lloje të ndryshme të kërpudhave dhe qasjet e trajtimit do të ndryshojnë në varësi të agjentit shkaktar të kërpudhave. Përcaktohet duke përdorur metodën kulturore, ose mbjelljen.

myku i thonjve në këmbë

Ilaçe dhe pomada efektive

Reklamat na bindin se kërpudhat e thonjve të këmbëve mund të kurohen me ndihmën e llaqeve dhe pomadave, por mjekët nuk garantojnë sukses nga një vetë-mjekim i tillë. Së pari, ato mund të ndihmojnë në fazat fillestare, dhe së dyti, me kusht që të hasni saktësisht pomadën që është efektive kundër patogjenit tuaj.

Agjentët e jashtëm antifungale përfshijnë barna me përbërës aktivë:

 • klotrimazol;
 • hidroklorur;
 • mikonazoli;
 • ciklopiroks.

Për trajtimin e kërpudhave të thonjve të këmbës në fazën e avancuar, do të kërkohen barna sistematike.

- Përpara se të përdorni kremra dhe pomada kundër mykut, ju këshilloj të bëni larje higjienike. Bëni një banjë këmbësh me tretësirë sode: 1 lugë gjelle në 3 gota ujë. Temperatura duhet të jetë e rehatshme, por jo më shumë se 36°C. Ju duhet të avulloni këmbët - 25-30 minuta. Më pas fshijeni dhe thani me kujdes lëkurën dhe thonjtë. Para se të aplikoni kremin, bëni një "kornizë" rreth thoit të prekur me një copë spirale. Kjo është e nevojshme që produkti të futet pikërisht në shtresën e trashë të pllakës së thonjve, dhe jo në lëkurën delikate, në të cilën shfaqet acarim, - shpjegon.dermatolog, mjek i kategorisë më të lartë Alexey Khairetdinov.

Mjetet juridike popullore

- Në praktikën time, trajtimi i mykut të thonjve me përdorimin e propolisit ka qenë mjaft i suksesshëm. Pacientit iu përshkrua një antimikotik sistemik dhe një tretësirë propolisi 15% alkoolike për përdorim të jashtëm. Ka një efekt të dobishëm në sistemin imunitar dhe veprimin e antimiotikëve. Pas një trajtimi tre mujor, lëkura u restaurua plotësisht, - thotëdermatologu Alexey Khairetdinov.

Por një bisedë paraprake me një mjek është e nevojshme, pasi i njëjti ilaç mund të ndihmojë dikë dhe të shkaktojë dermatit në një tjetër.

Çfarë duhet të bëni nëse kërpudhat nuk largohen?

Ndodh që trajtimi disamujor i kërpudhave të mos japë asnjë efekt: sëmundja mbetet, dhe thonjtë e shëndetshëm rriten shumë ngadalë. Atëherë ekspertët do të rekomandojnë para së gjithash ndryshimin e barnave në antimikotikë të një grupi tjetër dhe të përshkruajnë medikamente që stimulojnë rritjen e pllakës së thonjve.

Nëse as terapia e jashtme, as sistematike, as ndryshimi i barnave nuk ndihmon, kjo është një arsye serioze për shtrimin në spital.

Në raste të rralla, kur vërehet një infeksion bakterial, mund të indikohet një operacion për heqjen e pllakës së thonjve.

parandalimi i mykut të thonjve

Parandalimi i kërpudhave të thonjve në shtëpi

Parandalimi i kërpudhave të thonjve në këmbë varet kryesisht nga higjiena personale. Nëse këmbët nuk lahen për një kohë të gjatë, lërini të djersiten, rreziku i shfaqjes së kërpudhave do të rritet ndjeshëm. Më shpesh, kjo sëmundje kapet në banjot publike: banja, sauna, qendra fitnesi për dush. Ekspertët këshillojnë që të luani mirë dhe të vishni pantofla në vende të tilla dhe të aplikoni kremin Barrier.

Depërtimi i kërpudhave në lëkurë lehtësohet nga gërvishtjet, çarjet në këmbë, si dhe tharja e pamjaftueshme e këmbëve pas procedurave të ujit, kështu që gjendja e këmbëve duhet të monitorohet me kujdes.

Nëse tashmë keni përjetuar kërpudhat e thonjve në këmbë dhe e kapërceni atë, ekziston rreziku i përsëritjes. Disa rregulla të tjera do të ndihmojnë në uljen e tij:

 • fshijeni lëkurën çdo dy deri në tre javë me produkte që përmbajnë ilaçe antifungale, alkool salicilik ose ujë të acidifikuar me uthull ose lëng limoni;
 • dezinfektoni rrobat, shtratin, ato mund të zihen ose hekurosen me një hekur të nxehtë;
 • më pak gjasa për të veshur veshje sintetike;
 • ndërroni më shpesh sendet e higjienës personale, si p. sh. peshqirët dhe sfungjerët.

Pyetje dhe përgjigje të njohura

Cilat janë shenjat e para të mykut të thonjve?

Lëkura rreth thoit papritmas fillon të skuqet, kruhet dhe zhvishet. Platini i thonjve bëhet i turbullt, eksfoliohet. Njollat e një ngjyre gri-verdhë mund të shfaqen në thonjtë. Simptomat mund të shfaqen të gjitha menjëherë ose, anasjelltas, të fillojnë të shfaqen gradualisht me zhvillimin e infeksionit fungal.

Cili është rreziku i kërpudhave të thonjve në këmbë?

Së pari, një infeksion i pllakës së thonjve e bën imunitetin tuaj në tërësi të prekshëm. Së dyti, masat e vonuara për të luftuar kërpudhat komplikojnë dhe zgjasin procesin e shërimit. Sa më shpejt të fillohet trajtimi, aq më i lehtë dhe më efektiv do të jetë. Së treti, kërpudhat mund të fillojnë të përhapen në thonjtë fqinjë. Së katërti, në një rast të avancuar të mykut të thonjve, është e nevojshme të hiqni plotësisht pllakën e thonjve.

Cili mjek trajton mykun e thonjve në këmbë?

Duhet të kontaktoni një dermatolog-mykolog nëse keni simptoma të kërpudhave, veçanërisht pasi keni vizituar një pishinë ose banjë publike. Ky mjek trajton infeksionet mykotike të lëkurës së këmbëve dhe thonjve.