Kërpudhat e thonjve të gishtave

Infeksioni fungal i pllakave të thonjve quhet onikomikozë. Kjo sëmundje është e regjistruar në 20% të popullsisë. Mundësia e shfaqjes së kërpudhave të thonjve rritet me moshën (pas moshës 65 vjeçare gjendet shumë më shpesh). Onikomikoza shoqërohet me shkatërrim të pllakës së thonjve, dhimbje, kruajtje intensive dhe është e vështirë për t'u trajtuar. Pse zhvillohen kërpudhat e thonjve në këmbë, si manifestohet dhe trajtohet sëmundja, është e nevojshme të njihni jo vetëm njerëz të sëmurë, por edhe të shëndetshëm për të shmangur infeksionin në të ardhmen.

myku i thonjve në këmbë

Arsyet

Kërpudhat prekin kryesisht thoin e madh të këmbës, megjithëse onikomikoza e gishtave është gjithashtu e zakonshme.

Infeksioni fungal i pllakës së thonjve në gishta kontribuon në:

 • djersitje e tepruar;
 • higjiena e dobët e këmbëve;
 • veshja e këpucëve të ngushta;
 • këmbë të sheshta;
 • mykoza e këmbëve (kontribuon në transferimin e infeksionit fungal në thonjtë);
 • vizita në pishina, sauna, një dush të përbashkët, ku ka një mjedis të ngrohtë dhe të lagësht të favorshëm për riprodhimin intensiv të kërpudhave;
 • infeksion mykotik i thonjve
 • veshja e këpucëve të dikujt tjetër me spore kërpudhore;
 • kryerja e një pedikyri me instrumente që nuk i janë nënshtruar dezinfektimit të duhur dhe përmbajnë patogjenë të onikomikozës në sipërfaqe.

Prania e disa sëmundjeve kontribuon gjithashtu në rritjen intensive të florës kërpudhore, provokon shfaqjen e një myku në këmbë dhe krahë.

Faktorët predispozues:

 • lëndime të thonjve të këmbëve, duarve;
 • furnizim i pamjaftueshëm i gjakut në pllakën e thonjve;
 • patologjitë endokrine (diabeti mellitus);
 • çrregullime imune;
 • sëmundje të rënda të organeve të brendshme;
 • sëmundjet e gjakut;
 • duke marrë hormone, antibiotikë.

Simptomat e mykut të thonjve të këmbës

Mykoza nuk prek thonjtë në të njëjtën kohë. Në thelb, kërpudhat e lëkurës së këmbës dhe gishtërinjve zhvillohen së pari. Shoqërohet me tharje të tepruar të lëkurës së këmbëve, me lëkurë të saj, me shfaqjen e çarjeve në palosjet ndërdigjitale dhe me kruajtje intensive. Gjatë krehjes së zonave patologjike, kërpudhat kalojnë edhe në lëkurë, thonjtë e duarve.

Me përparimin e sëmundjes, ju mund të vini re vizualisht ndryshime të caktuara në thoin e gishtit të madh:

simptomat e kërpudhave të këmbëve
 • Faza fillestare karakterizohet nga shfaqja e vijave të ngushta gri të vendosura në zonën e skajit të lirë të gozhdës (lezioni margjinal). Ndryshime të tilla janë pothuajse të padukshme, kështu që diagnoza e tyre gjatë ekzaminimit është e vështirë. Prania e kërpudhave konfirmohet në laborator.
 • Dëmtimi normotrofik i thoit në gishtin e madh manifestohet me vija të dukshme, sektorë të lezionit në formën e gjurmëve. Në këtë fazë, gozhda nuk trashet ende, por bëhet e brishtë, merr një ngjyrë të ndryshme. Ndonjëherë përmbajtje seroze lëshohet nga poshtë saj. Nga ngjyra e thoit, mund të dyshoni se cila kërpudhat e ka shkaktuar sëmundjen. Shfaqja e njollave të verdha provokohet nga dermatofitet. Ndryshimet patologjike në gozhdë përgjatë skajeve, eksfolimi i tij është karakteristik për një infeksion maja. Nëse gozhda bëhet e zezë, kjo tregon një infeksion myku.
 • Faza e hipertrofisë: pllaka e thonjve të gishtit të madh trashet, përfundimisht fillon të shkërmoqet, të lulëzojë. Gozhda deformohet, ndryshon ngjyrën, ndalon së rrituri. Në mungesë të trajtimit, vërehet shkatërrimi i plotë i tij, dëmtimi i lëkurës rreth shtratit të thonjve, infeksioni i gishtërinjve gjatë kontaktit me zonat e sëmura në këmbë.

Simptomat e zakonshme të kërpudhave të thonjve të këmbëve, duarve:

 • ndryshimi i ngjyrës së thonjve;
 • brishtësia e saj, pako;
 • dhimbje gjatë përparimit të infeksionit, shkatërrimi i shtresave të thella të thoit;
 • kruajtje, inflamacion i lëkurës rreth pllakës së sëmurë të thonjve;
 • shfaqja e një ere të pakëndshme.

Trajtimi i mykut në gishtin e madh

Në fazën fillestare të onikomikozës, përdoren trajtime lokale. Efektive janë:

 • Banja e këmbëve me uthull molle. Për përgatitjen e tyre, përdoret një sasi e vogël e një tretësire 9% (ajo është e holluar në ujë të nxehtë). Ndalohet përdorimi i esencës së uthullës, pasi mund të shkaktojë djegie kimike. Kohëzgjatja e procedurës duhet të jetë së paku 15 minuta. Uthulla krijon një mjedis acid që pengon rritjen e mëtejshme të kërpudhave, ndalon shkatërrimin e pllakës së thonjve.
 • Kërpudha çaji. Së pari, bëhet një banjë këmbësh për të avulluar këmbën (mund të merrni ujë të ngrohtë me sodë), pas së cilës një copë kombucha aplikohet në thoin e lënduar, e fiksuar me suva ngjitëse për natën. Me ndihmën e procedurës, ju mund të hiqni plotësisht pllakën e thonjve të dëmtuar në këmbë dhe krahë pa ndërhyrje kirurgjikale;
 • antiseptikët (jod, fukortsin). Me një kërpudhat në gishtin e madh, ato aplikohen dy herë në ditë, gjë që pengon rritjen e florës patogjene.

Me zhvillimin aktiv të një infeksioni fungal në gishtin e madh, ekstremitetet e poshtme, duhet të përdoren preparate speciale në formën e llakut, kremit, vajit.

Droga sistemike

Në raste të rënda, onikomikoza duhet të trajtohet me ilaçe që hyjnë në qarkullimin e gjakut, veprojnë në kërpudhat nga brenda.

Më shpesh përdoren:

 • Mjetet e bazuara në flukonazol. Terapia shoqërohet ndonjëherë me dhimbje koke, çrregullime të veshkave, zemrës dhe organeve të tretjes. Kundërindikimet për marrjen e tij janë patologji serioze të veshkave, mëlçisë, intolerancës individuale. Gjatë trajtimit, është e rëndësishme të vëzhgoni dozën. Përndryshe, ndodhin halucinacione, konvulsione.
 • Preparate me substancën aktive - itrakonazol. Me onikomikozën, ato përshkruhen për kurse javore me pushime prej 14 ditësh. Trajtimi mund të shoqërohet me përgjumje, reaksione alergjike, çrregullime të jashtëqitjes, dhimbje barku, marramendje. Në rast të shkeljes së gjendjes funksionale të mëlçisë, ilaçet nuk përdoren.
 • Mjetet e bazuara në ketokonazol përshkruhen 1 tabletë në ditë, kohëzgjatja e trajtimit rregullohet nga mjeku. Me shfaqjen e vjelljes, verdhëzës, dhimbjes së barkut, pritja ndërpritet (kanë një efekt toksik të theksuar në qelizat e mëlçisë).
 • Përgatitjet e bazuara në terbinafinë janë të përshkruara për kërpudhat e thonjve, mykozat e kokës dhe kandidiazën e lëkurës. Kohëzgjatja e trajtimit varet nga faza e infeksionit fungal, lokalizimi i tij. Onikomikoza duhet të trajtohet për të paktën 6-12 javë. Terapia mund të ndërlikohet nga dhimbje barku, mungesë oreksi, të përziera dhe diarre, reaksione të lëkurës. Kundërindikimet për pranim janë onkoprocesi, patologjitë e gjakut, çrregullimet metabolike, sëmundjet vaskulare, shtatzënia, dështimi i veshkave, mëlçisë.

Për të luftuar kërpudhat, trajtimi farmakologjik kombinohet me metodat popullore. Aplikoni kompresa me rrikë të grirë, hudhër, aplikoni vajin e pemës së çajit, celandinën, infuzionin e propolisit, gjethet e grimcuara të rowanit në thonjtë e lënduar.

Gjatë trajtimit të kërpudhave, është e rëndësishme të vëzhgoni higjenën e përpiktë. Këmbët rekomandohet të lahen të paktën 2 herë në ditë (mëngjes dhe mbrëmje) me sapun katrani. Të gjitha këpucët duhet të pastrohen nga brenda, të trajtohen me antiseptikë. Çorapet duhet të ndërrohen rregullisht, pas larjes, tharjes, avullit me hekur. Deri në shërim të plotë, është e ndaluar të vizitoni pishina, sauna, palestra, të ecni zbathur nëpër shtëpi, të përdorni peshqirë të përbashkët, pantofla për të parandaluar infektimin e njerëzve të tjerë.