Ointments për kërpudhat e thonjve të këmbës

Lista e vajrave për kërpudhat e thonjve të këmbëve: ilaçe efektive dhe të lira Kërpudhat e thonjve janë një sëmundje shumë e pakëndshme që shkakton shumë probleme. Simptomat e sëmundjes janë inflamacioni i lëkurës rreth pllakës së thonjve, copëzimi i gozhdës, njolla të zbehta. Shumë ndjesi të pakëndshme shkaktohen nga kruajtja që del nga kërpudhat.

Pllakat e thonjve të prekur nga mikroorganizmat patogjen gradualisht deformojnë dhe vdesin. Një kërpudhë e lënë pas dore është e mbushur me komplikime serioze të gjendjes së thonjve dhe lëkurës së këmbëve dhe është e vështirë për t'u trajtuar. Prandaj, është shumë e rëndësishme të filloni trajtimin në kohë të sëmundjes dhe të parandaloni zhvillimin e mëtejshëm të saj. Duke iu drejtuar një mjeku, do të zgjidheni vajin më të mirë dhe më efektiv për kërpudhat e thonjve - do t'ju ndihmojë të përballoni shpejt një sëmundje të pakëndshme.

trajtimi i kërpudhave të thonjve të këmbëve me vaj

Lista e pomadave më të mira për kërpudhat

Lista e barnave antifungale për përdorim të jashtëm përfshin agjentë që janë në gjendje të përballojnë onikomikozën në çdo fazë të sëmundjes.

Të gjithë agjentët e jashtëm antifungal ndahen në:

Grupi alilamin këto janë Terbinafine, Naftifine, Irunin, Sertaconazole, acid Undecylenic). Këto ilaçe depërtojnë thellë në pllakën e thonjve, duke shkatërruar plotësisht koloninë e kërpudhave. Pas një kursi trajtimi, përqendrimi i substancës aktive të grumbulluar ndihmon për t'i rezistuar rikthimit për një kohë të gjatë, një gozhdë e shëndetshme rritet në vend të gozhdës së prekur nga kërpudhat.
Grupi Azole këto janë Miconazole, Clotrimazole, Bifonazole, Flucanazole). Ata ndërhyjnë në sintezën e kërpudhave duke shkatërruar membranën e saj qelizore. Efekti i akumulimit të drogës në pllakën e thonjve çon në vdekjen e plotë të infeksionit.

Sipas rishikimeve, përdorimi i vajrave antifungal ka shumë përfitime:

 • ato mund të përdoren nga njerëz për të cilët terapia sistemike është kundërindikuar për arsye mjekësore;
 • saktësia e efektit - ilaçi aplikohet në zonat e prekura, vepron drejtpërdrejt në agjentët shkaktarë të sëmundjes, gjë që përshpejton procesin e shërimit;
 • siguri e lartë - ilaçet normalisht tolerohen nga trupi, prandaj, terapia afatgjatë e vazhdueshme është e lejueshme, efektet anësore janë të rralla;
 • numri minimal i kundërindikacioneve;
 • shkathtësi - i përshtatshëm për trajtimin e kërpudhave të lëkurës, si dhe thonjtë në duar dhe këmbë;
 • kosto të përballueshme të ilaçeve.

Disavantazhi kryesor i vajrave është se në fazat e avancuara të sëmundjes, kur zona të mëdha të lëkurës dhe thonjve preken, ato nuk do të ndihmojnë. Në situata të tilla, ato duhet të përdoren në kombinim me ilaçe sistemike.

Përgatitja e terbinofinës

Një ilaç i njohur do të ndihmojë shpejt për të përballuar kërpudhat e thonjve dhe këmbëve, si dhe me lloje të ndryshme të mycoses. Disa mjekë janë të sigurt se ky është vaji më i mirë për kërpudhat e thonjve, pasi vepron shumë shpejt dhe është në gjendje të kapërcejë sëmundjen në 1-2 javë.

Ilaçi i përket ilaçeve shumë efektive dhe me veprim të shpejtë për kërpudhat. Ilaçi është i përqendruar jo vetëm në përdorimin për trajtimin e pllakave të thonjve të prekur, por edhe në trajtimin e zonave të ndryshme të lëkurës. Produkti tolerohet mirë nga trupi, rikthen shpejt pllakën e thonjve dhe siguron mbrojtjen e tij të mëtejshme, parandalon shfaqjen e infeksioneve dytësore. Vaji praktikisht nuk ka kundërindikacione dhe nuk shkakton efekte anësore.

Pomadë salicilike

Përbërja: Acidi salicilik vepron si një përbërës aktiv.

Indikimi: i referohet agjentëve të jashtëm jo-steroide, heq zonat e infektuara të pllakës së thonjve nga kërpudhat, ka një efekt antiseptik. Avantazhi i ilaçit është mungesa e kundërindikacioneve, por me format e përparuara të sëmundjes, është e paefektshme.

Aplikimi: skema e përdorimit të vajit salicilik në trajtimin e mykozës parashikon dy mundësi - lubrifikimi i gozhdës (zonës) së prekur ose një kompresë. Në metodën e dytë të trajtimit, fashë aplikohet gjatë natës, e cila do të përshpejtojë shërimin me 3-5 ditë, por efekti anësor (qërimi i lëkurës) kërkon marrjen e banjove me një solucion sode sapuni për të hequr epidermën e eksfoluar.

Clotrimazole

Krem antifungal me spektër të gjerë. Shkatërron pothuajse të gjitha llojet e kërpudhave që prekin thonjtë dhe lëkurën. Përbërësi aktiv Clotrimazole në përqendrim të ulët pengon zhvillimin e mykozës, dhe në doza të mëdha shkatërron kërpudhat.

Rezultati i aplikimit është i dukshëm pas 1-1. 5 javësh. Kursi i trajtimit zgjat nga një muaj deri në shërimin e plotë.

Terbinafine

Pomada përmban hidroklorur terbinafine dhe një numër përbërësish ndihmës.

Për infeksionet kërpudhore, agjenti përdoret për 3 deri në 6 muaj. Aplikojeni atë në sipërfaqen e dëmtuar nga kërpudhat me një shtresë të hollë 2 herë në ditë.

Naftifin

Ilaçi i përket grupit të alilalaminave. Pomada ka një efekt shkatërrues në muret qelizore të kërpudhave dhe ka për qëllim eliminimin e shpejtë të sëmundjes.

Ilaçi gjithashtu parandalon zhvillimin e mëtejshëm të komplikimeve të ndryshme të sëmundjes. Sipas rishikimeve, përdorimi i ilaçit në trajtimin e kërpudhave të thonjve të fazës fillestare do t'ju lejojë të përballoni sëmundjen në 1-2 javë me aplikim të rregullt të ilaçit. Nuk ka kundërindikacione dhe nuk shkakton efekte anësore.

Një përgatitje e bërë nga serumi dhe dhjetë fije gozhdë për një përdorim.

Ilaçi është toksik, shëron mikozën dhe onikomikozën dhe parandalon përsëritjen e sëmundjeve. Serumi absorbohet shpejt dhe nuk njollos rrobat; eliminon kruajtjen dhe djegien - simptomat karakteristike të kërpudhave.

Trajtimi i kërpudhave në këmbë Droga kryhet rregullisht për një muaj, duke lubrifikuar zonën e prekur 2 herë në ditë. Terapia përfundon pasi pllaka e shëndetshme rritet përsëri.

Bifonazole

Prodhohet në formën e një vaji që ka një efekt aktiv në mikroorganizmat patogjenë. Bifonazole ka aftësinë të depërtojë thellë në gozhdë dhe dermis. Aplikohet 1 ose 2 herë në ditë për gjysmë muaji.

Ilaç i kombinuar i bazuar në klotrimazole dhe beclomethasone glucocorticoid.

Ata të dy janë agjentë efektivë antimikotikë. Ata shpejt rivendosin gozhdën dhe parandalojnë riaktivizimin e kërpudhave.

Ilaçi mund të aplikohet jo vetëm në thonjtë, por edhe në lëkurë. Tolerohet mirë.

Për shkak të pranisë së beklometazonit në përbërje, procesi inflamator ndalet, kruajtja zhduket. Një efekt kompleks ushtrohet në mikroorganizma të ndryshëm patogjenë. Sinteza e substancave të favorshme për zhvillimin e kërpudhave është e shtypur.

Periudha e trajtimit është nga 2 në 6 javë, në varësi të shkallës së neglizhimit të procesit. Rekomandohet të aplikoni vajin në këmbë të pastra 1 - 2 herë në ditë dhe të lini derisa të absorbohet plotësisht.

Produkte të tjera për përdorim të jashtëm

Këto ilaçe gjithashtu do të ndihmojnë në heqjen e kërpudhave në këmbë:

 1. Produkt kompleks i përbërë nga: ujë i pastruar, vazelinë, pentol, oksid zinku, lanolinë, vaj vegjetal, ekstrakt barishte celandine, dyll emulsioni, sorbitol, emulsifikues PG-3, monomulse 90-018, jodid kaliumi, ekstrakt lëvore lisi, nipagin, salicilik acid, nipazole, vitaminë E. , zbutjen dhe heqjen e pllakës së thonjve. Aplikohet 4-5 herë në ditë derisa të arrihet një efekt i dukshëm.
 2. Kreolinë. I përket mjeteve të mjekësisë alternative dhe është krijuar për përdorim në mjekësinë veterinare. Posedon veti antimykotike, antimikrobiale dhe antiseptike. Lëngu aplikohet në thonjtë e prekur 3-4 herë në ditë.
 3. Një produkt i përbërë nga glicerinë, jod, uthull dhe jodid natriumi. Gishtat e prekur nga kërpudhat ulen në banjë me një zgjidhje dhe mbahen atje për 10 minuta. Kursi i trajtimit mund të zgjasë deri në 6 muaj.

Mjekësia tradicionale sugjeron gjithashtu shtimin e uthullës së mollës dhe disa pika lëng limoni në një enë me shpëlarës goje. Kjo zgjidhje ka një efekt të fortë antiseptik, duke zbutur luspat e kërpudhave.

Si t’i përgatis këmbët për vajin?

Për të shkatërruar micelin që është rritur në thellësinë e thonjve, është e nevojshme që vaji nga kërpudhat e thonjve të absorbohet sa më mirë që të jetë e mundur. Për këtë, këmbët duhet të përpunohen. Kjo bëhet ose me ndihmën e një pedikure mjekësore me një specialist podiatrist, ose me mjete juridike në shtëpi.

Nëse keni zgjedhur një pedikyr, shkoni te një specialist, jo në një zyrë të rregullt pedikyr. Specialisti nuk ka vetëm një pajisje me shtojca bluarëse, por edhe mjete mbrojtjeje dhe dezinfektimi, mban një maskë ose përkrenare speciale dhe dezinfekton profesionalisht zyrën.

Mënyra e bërë në shtëpi duket kështu:

 1. Bëni një sapun të nxehtë dhe zgjidhje sode (5-10 gram sapun dhe sode për litër ujë), ulni këmbët tuaja në të për 15-30 minuta;
 2. Përhapni vajin salicilik në këmbët tuaja, mbështilleni me celofan ose letër pergamene dhe lëreni atje për 12-24 orë. Pastaj hiqni lëkurën e keratinizuar dhe pllakat e thonjve të prekur, prerë fragmentet që kanë mbetur prapa shtratit;
 3. Thani këmbët, fshijini thonjtë tuaj dhe vetëm atëherë aplikoni vajin.

Nëse preken 1-2 thonj, mjafton të aplikoni një suva të veçantë qërimi me ure ose të mbështillni me një produkt që përmban një zgjidhje 40% të ure ose acidit laktik. Pastaj e heqim pjatën ose e presim në inde të shëndetshme.