Shkaqet, simptomat, parandalimi dhe trajtimi i mykut të thonjve të këmbës

Të gjitha sëmundjet kërpudhore të njeriut shkaktohen nga kërpudhat patogjene. Në të njëjtën kohë, thonjtë dhe lëkura konsiderohen si zonat më të zakonshme të infeksioneve kërpudhore dhe ndodh edhe kërpudhat e këmbëve, gjë që është e pakëndshme.

kërpudhat në thonjtë e këmbëve

Kërpudhat e thonjve të këmbëve janë një sëmundje mjaft e zakonshme, kështu që një numër pyetjesh mbeten të rëndësishme, për shembull:

 • Si duken myku i thonjve në këmbë?
 • Si të trajtojmë mykun e thonjve në këmbë?
 • Si të kuroni mykun e thonjve në këmbë?
 • Çfarë është më e mira për kërpudhat e thonjve?
 • Si të shpëtojmë nga kërpudhat e thonjve në një formë të lënë pas dore?
 • Si të shpëtojmë nga myku i thonjve në këmbë?
 • Si të kuroni shpejt kërpudhat e thonjve?

Vërtetë, kjo nuk është një listë e plotë e pyetjeve.

Shkaku kryesor i shfaqjes së sëmundjes është infeksioni me kontakt nëse nuk respektohen rregullat e thjeshta të higjienës personale. Kërpudhat e thonjve të këmbëve ose onikomikoza shfaqen më shpesh përmes sendeve shtëpiake ose këpucëve të përbashkëta në familje. Ekziston gjithashtu rreziku i infeksionit në vende publike - palestra, pishina, banja, d. m. th. , ku ka temperaturë të lartë, lagështi dhe një probabilitet mjaft të lartë të kontaktit të lëkurës së këmbës me mikroorganizmat kërpudhash. Trajtimi i sëmundjes është mjaft i gjatë, por sot ka një gamë të gjerë barnash në treg - ky është një trajtim lokal me sprej, llaqe dhe kremra dhe preparate orale kundër mykut.

Është e vështirë të mos vërehet formimi i një kërpudhe në pllakën e thonjve - vetë thonjtë ndryshojnë ngjyrën në të bardhë, gri, të zezë, kafe, jeshile ose të verdhë, fillojnë të eksfolohen dhe shkërmoqen, kruajtje e lëkurës shfaqet rreth thoit, dhimbje të lezionit. Keratinizimi i thoit ndodh kur sëmundja zhvillohet, vulat rriten, duke ulur efektivitetin e trajtimit.

Zakonisht mykozat e thonjve shfaqen në popullatën e moshuar dhe të rritur, dëmtimi i falangave të thonjve tek fëmijët është një dukuri shumë e rrallë. Sëmundjet kërpudhore të çdo indi dhe organi formohen tek njerëzit vetëm me përparimin e sëmundjeve kronike të lidhura me moshën, një rënie të mprehtë të sistemit imunitar ose një ndryshim të lidhur me moshën në pH të thonjve dhe lëkurës.

Kërpudhat e thonjve - faktorë rreziku

Faktorët kryesorë të rrezikut për formimin e kërpudhave në thonjtë janë si më poshtë:

 1. Diabeti;
 2. çrregullim metabolik;
 3. Sëmundjet e traktit gastrointestinal, gjëndrës mbiveshkore, gjëndrës tiroide;
 4. Obeziteti;
 5. Çrregullime të qarkullimit të gjakut në këmbë ose krahë.

Kërpudhat e thonjve të këmbëve janë një infeksion mjaft i qëndrueshëm që kërkon njëzet minuta ekspozim ndaj një solucioni 1% të formalinës kur dezinfektohen këpucët për ta vrarë atë. Nëse po flasim për dezinfektimin e objekteve me kloraminë, atëherë kohëzgjatja e procedurës dyfishohet.

Edhe pas një shërimi të plotë të thoit, mykoza mund të rishfaqet në të ardhmen me një ulje të sistemit imunitar dhe kushte të tjera të favorshme për zhvillimin e një infeksioni mykotik. Kështu, pacienti, kur vendos këtë diagnozë, duhet t'i nënshtrohet një kursi të plotë trajtimi dhe të kryejë monitorim sistematik të rikthimeve në të ardhmen.

Trajtimi i mykut të thonjve në këmbë

Sot në arsenalin e industrisë farmaceutike ekziston një gamë e tërë e barnave efektive kundër kërpudhave të veprimit të përgjithshëm dhe lokal për të hequr qafe shpejt një defekt të tillë. Sidoqoftë, vetëm mjeku që merr pjesë duhet të zgjedhë barnat për trajtim. Kjo është për shkak të shumëllojshmërisë së madhe të mjeteve, si dhe karakteristikave individuale të trupit në secilin rast.

Ilaçet moderne antimikotike jo vetëm që ndalojnë zhvillimin e sëmundjes dhe shkatërrojnë mikroorganizmat e rrezikshëm, por gjithashtu mund të grumbullohen në thonjtë për një periudhë të gjatë, duke zvogëluar kështu kohëzgjatjen e trajtimit. Sot dallohen veçmas skemat e terapisë së pulsit, me ndihmën e të cilave mund të shëroheni plotësisht nga kërpudhat në këmbë. Trajtimi duhet të jetë gjithëpërfshirës, me përdorimin e agjentëve antimykotikë oralë dhe lokalë.

Është e rëndësishme të kuptohet se agjentët antifungale për përdorim lokal dhe të brendshëm kanë një numër të madh kundërindikacionesh dhe efektesh anësore, kjo është arsyeja pse vetëm mjeku që merr pjesë duhet të monitorojë efektivitetin e procedurave dhe të përshkruajë një regjim trajtimi.

Ju lutemi vini re: përdorimi i pakontrolluar i tabletave dhe pomadave nuk lejohet! Vetë-diagnostikimi dhe vetë-trajtimi mund të çojnë në pasoja katastrofike të dështimit të trajtimit, zhvillimin e rezistencës ndaj ilaçeve në mikroorganizma dhe përparimin e mëtejshëm të sëmundjes.

Llak për kërpudhat e thonjve

Nëse forma e sëmundjes nuk ka filluar ende, mund të përdorni vetëm trajtim lokal. Për ta bërë këtë, mjekët mund të përshkruajnë një nga llojet e solucioneve ose llaqeve antimikotike.

Gjithashtu, farmacia shet arna që kanë efekt peeling. Trajtimi i mykut të thonjve duhet të jetë i rregullt dhe afatgjatë.

Ju lutemi vini re: për të përmirësuar pamjen e thonjve të këmbëve, sipërfaqja e saj në majë të llakut mund të mbulohet me llak manikyr.

Mjetet juridike për heqjen e thoit të këmbës të prekur nga një kërpudhat

Sot popullor është një kompleks i veçantë. Mund ta gjeni në çdo farmaci. Mjeti nuk është një ilaç, ai përdoret për heqjen pa dhimbje të një gozhdë të dëmtuar. Kompleksi kozmetik është një alternativë e shkëlqyer për trajtimin kirurgjik ose medikamentet. Përbërja e produktit përfshin propilen glikol, vaj të pemës së çajit, trietanolaminë, ure dhe acid stearik, të cilat ndihmojnë në heqjen e thoit të sëmurë dhe përshpejtimin e rritjes së një pjate të shëndetshme.

Vaji i pemës së çajit konsiderohet një antiseptik i shkëlqyer, ka veti antifungale. Para përdorimit të produktit, thonjtë e prekur duhet të avullohen mirë në një tretësirë - një lugë çaji sapun të lëngshëm dhe sodë për 1 litër ujë, më pas fshijini të thatë dhe rregulloni suva ngjitëse rreth thoit.

Aplikohet në një shtresë të trashë në zonën e prekur, pa fërkim, duke shmangur kontaktin me indet e shëndetshme. Pas kësaj, si gozhda ashtu edhe falanga e gishtit mbulohen me suva, pas katër ditësh hiqet suva. Gozhdi zihet sërish me avull, më pas shtresa tashmë e eksfoluar gërvishtet me aksesorë për pedikyr. Procedura kryhet rregullisht derisa gozhda të jetë plotësisht e pastër.

Pilula kundër kërpudhave të thonjve

Nëse kërpudhat e thonjve të këmbëve janë rritur në një formë të lënë pas dore ose zhvillohen shumë shpejt, zona e prekur është bërë e gjerë, atëherë nuk do të jetë më e mundur të bëhet pa antimikotikë sistematikë. Deri më sot, shumë tableta janë zhvilluar për kërpudhat, por vetëm një mjek duhet t'i zgjedhë ato.

Ju lutemi vini re: barnat e këtij lloji kanë kundërindikacione, ato nuk mund të përdoren për njerëzit me patologji renale ose hepatike, si dhe për fëmijët. Përveç kësaj, tabletat antifungale mund të jenë të papajtueshme me një sërë barnash të tjera, siç janë kontraceptivët hormonalë.

Trajtimi lokal i mykut të thonjve të këmbës me krem, sprej, pomadë

Një shumëllojshmëri e mjeteve lokale përdoren gjithashtu gjerësisht në trajtimin e kërpudhave të thonjve. Midis tyre, vlen të theksohen përgatitjet e bazuara në substancën aktive Terbinafine.

Gjithashtu në kërkesë janë barnat e bazuara në substanca të tilla aktive:

 • Oksikonazol;
 • Ketokonazol;
 • Bifonazol;
 • Naftifin;
 • Sertakonazol;
 • Ciklopiroks.

Nëse trajtimi është kryer plotësisht, ka dhënë një rezultat pozitiv dhe simptomat e kërpudhave të thonjve janë zhdukur me kalimin e kohës, atëherë indi i thonjve i prekur nga mykoza zëvendësohet nga një i shëndetshëm. Megjithatë, për t'u siguruar që nuk ka patologji, është e nevojshme të vërtetohet kjo me analiza laboratorike.

Kështu, dy javë pas kursit të trajtimit për kërpudhat e thonjve në këmbë, si dhe pas 30 ditësh, është e nevojshme të bëhen analiza. Ju mund të qetësoheni dhe të merrni frymë lehtësuese pasi të keni marrë rezultate negative. Tani e tutje, do të jetë e nevojshme të kryhet vetë-monitorimi periodik.

Në disa raste, qërimi dhe skuqja mund të shfaqen në lëkurën e këmbëve për shkak të terapisë së zgjatur - ky është një reaksion alergjik ndaj ilaçeve. Shpesh, një sëmundje kërpudhore tashmë është shëruar, kështu që duhet të bëni një kruarje në kohë dhe të përfundoni kursin në kohën e duhur.

Droga të tjera dhe mjete juridike popullore për trajtimin e kërpudhave të thonjve

Përdorimi i Creolin për kërpudhat e thonjve të këmbëve

Shumë njerëz kanë provuar kompleksin Creolin në luftën kundër mykut të thonjve. Ky është një ilaç veterinar me një efekt të fuqishëm dezinfektues, antiseptik dhe antiparazitar. Duhet të përdoret me kujdes maksimal, ilaçi nuk duhet të bjerë në lëkurë.

Për të qenë në anën e sigurt, mbuloni zonën rreth thoit me një fasho. Brenda dy deri në tre muaj, gozhda duhet të trajtohet me kujdes një herë në ditë. Bëni këtë derisa të rritet një gozhdë e shëndetshme. Në forumet tematike mund të gjeni komente të njerëzve që me të vërtetë arritën të shërohen nga kërpudhat në këtë mënyrë. Creolin kushton thjesht qindarka - rreth 30 rubla.

Vaji i pemës së çajit dhe vaji i livandës për kërpudhat e thonjve të këmbëve

Lavanda ndihmon në luftimin e infeksionit dhe parandalimin e infeksioneve të lëkurës, ndërsa vaji i pemës së çajit konsiderohet një antibiotik i shkëlqyer natyror. Ekspertët këshillojnë blerjen e vajrave natyralë, të cilët edhe pse janë më të shtrenjtë, tregojnë një rezultat shumë më të mirë. Për trajtimin e mykut të thonjve të këmbës, përgatitet përzierja e mëposhtme, në pjesë të barabarta:

 1. Vaj ulliri;
 2. vajra të pemës së çajit;
 3. Livando.

Është e nevojshme të përdorni ilaçin që rezulton çdo ditë, është më mirë ta bëni atë gjatë natës, ndërsa mbani çorape në këmbë.

Larës goje dhe lëng limoni ose uthull molle

Hidhni shpëlarjen e këmbëve, uthull molle ose lëng limoni në banjën e këmbëve dhe futini këmbët në të për pesëmbëdhjetë minuta. Kjo është një mënyrë mjaft efektive, shtesë për të ndihmuar në heqjen e kërpudhave të thonjve.

Lëng shërues

Një mjet i testuar me kohë, shumë i vjetër dhe në të njëjtën kohë efektiv. Zgjidhja mund të porositet në një farmaci. Është e rëndësishme të theksohet se lëngu ka një përbërje komplekse dhe jo çdo farmaci mund ta bëjë atë.

Parandalimi i mykut të thonjve në këmbë

Infeksioni me kërpudhat e thonjve të këmbëve ndodh kur thonjtë dhe lëkura bien në kontakt të drejtpërdrejtë me infeksionin, por për shkak të imunitetit të fortë, edhe pas infeksionit, trupi mund të mos lejojë zhvillimin e mykozës.

Një infeksion mykotik përhapet vetëm në një trup të dobësuar, në këtë rast duhet të luftohet me një luftë të vështirë dhe të gjatë. Për të zvogëluar rrezikun e infeksionit do të ndihmojë respektimin e rregullave të caktuara të higjienës personale:

 1. Vishni gome, pantofla të mbyllura në banja, sauna dhe pishina;
 2. Vishni këpucë në plazh;
 3. Përdorni çorape pambuku dhe ndërrojini çdo ditë;
 4. Thajini plotësisht këmbët pas larjes dhe dushit, përpiquni t'i mbani të thata gjatë gjithë kohës;
 5. Asnjëherë mos vishni këpucët e dikujt tjetër.