Mjetet më të mira popullore për kërpudhat e thonjve

Metodat popullore kanë për qëllim parandalimin e një infeksioni fungal në çdo mënyrë të mundshme. Një shumëllojshmëri recetash përfshijnë pomada të përgatitura vetë, kompresa, vajra, zierje, etj. Ndonjëherë një ilaç i zakonshëm në shtëpi mund të shpëtojë situatën në çdo fazë të patologjisë. Si terapi përdoren barërat, produktet e bletëve, ushqimi. Ndër recetat e shumta, ekzistojnë mjetet juridike popullore më efektive për kërpudhat e thonjve të këmbëve, të testuara me kohë.

trajtim natyral për mykun e thonjve

Fitoterapi

Mykoza mund të eliminohet me ndihmën e ilaçeve bimore. Shumë mjete juridike popullore për trajtimin e kërpudhave të thonjve të këmbëve përmbajnë barishte natyrale. Celandine, vargu, kalendula, lëvorja e dushkut, spurge dhe bimë të tjera medicinale ndihmojnë për të arritur një efekt antimykotik.

Banjat me bimë janë të njohura, nuk kërkojnë shumë kohë për t'u gatuar dhe rezultati shfaqet pas procedurës së parë. Metodat e mëposhtme të terapisë alternative do t'ju tregojnë se si të trajtoni kërpudhat e thonjve të këmbëve përmes banjove.

 1. Sëmundja mund të kapërcehet nëse kryeni rregullisht një procedurë që përfshin një zierje medicinale të bazuar në celandine. Për banjë do t'ju nevojiten 100 gramë barishte shëruese dhe 1 litër lëng. Rekomandohet të përdorni një zierje të freskët të përgatitur të bimës, të injektuar për 7 minuta. Kohëzgjatja e procedurës nuk duhet të kalojë 15 minuta. Banjat duhet të kryhen çdo ditë për 3 javë.
 2. Lëvorja e lisit ndihmon për të hequr qafe shpejt kruajtjen që ndodh me një infeksion mykotik. Tashmë në një aplikim, ju mund të ndjeni lehtësimin e simptomave. Lëvorja e lisit ka veti astringente, anti-inflamatore dhe dezinfektuese. Banja duhet të përdoret çdo ditë para gjumit jo më shumë se 20 minuta, për një muaj. Receta përdoret më së miri në terapi komplekse.
 3. Në kohët e vjetra, myku i thonjve trajtohej duke mbledhur barishte që kanë një efekt antimikotik. Këto përfshijnë bimë: calendula, lëvore lisi, jargavan, celandine. Në kompleks, bimët medicinale kontribuojnë në zhdukjen e infeksionit. Koleksioni duhet të përgatitet në të njëjtën proporcion (100 gr. ) bimësh për 1 litër ujë, të injektohet për rreth 10 minuta dhe më pas të derdhet në banjë. Kohëzgjatja e trajtimit - 20 minuta, çdo ditë për 3 javë.
 4. bimë për banjot antimykotike
 5. Veronica officinalis dhe lumbago livadhore ndihmojnë në shpëtimin nga faza fillestare e mykut të thonjve. Bimët merren në një raport 1: 1, është më mirë të përdorni 2 lugë gjelle. lugë për 0, 5 litra ujë të zier. Ziejeni infuzionin për rreth 5 minuta dhe insistoni për 10-15 minuta. Përdorni banjot para gjumit për 2 javë. Kohëzgjatja mesatare e procedurës është 15 minuta.
 6. Infuzion i kalendulës shpëton nga myku i thonjve. Është e lehtë për t'u përgatitur: bari vendoset në ujë të vluar për 5 minuta, pas së cilës gozhda e prirur ndaj infeksionit mykotik trajtohet me ilaçe. Një infuzion aplikohet në një jastëk pambuku, një kompresë aplikohet në zonën e problemit për 5 minuta. Mjeti është i mirë për t'u përdorur si një terapi komplekse.
 7. Kërpudhat e thonjve mund të largohen duke përdorur mente. Gjethet e bimës duhet të priten për të lëshuar lëngun. Teknika bazohet në fërkimin e grurit të marrë nga nenexhiku, një pjatë e prirur ndaj mykozës. Është e nevojshme të mbani produktin për një orë, pastaj shpëlajeni me ujë.

Fitoterapia në trajtimin e kërpudhave të thonjve me mjete juridike popullore luan një rol të rëndësishëm. Më shpesh përdoret si ndihmës. Ndihmon në shërimin e mykut të thonjve të këmbës në fazën fillestare nëpërmjet përdorimit të banjove, kompresave.

Shënim!

Mos e zgjatni ilaçin bimor më shumë se koha e përcaktuar. Çdo bar ka kundërindikacione për përdorim dhe efekte anësore nëse përdoret në mënyrë jo të duhur. Shkelja e rekomandimeve për kohën e trajtimit mund të çojë në pasoja të padëshirueshme.

mjetet juridike në shtëpi

Mjetet juridike popullore në shtëpi për kërpudhat e thonjve të këmbës përfshijnë përdorimin e produkteve të ndryshme që janë në dispozicion për çdo person. Të njohura në trajtimin e mykozës janë sode, kripa, uthulla.

Mënyrat për të trajtuar mykun e thonjve

Ekzistojnë disa receta popullore për kërpudhat e thonjve të këmbëve të bazuara në sode. Sipas mendimeve të njerëzve, këto konsiderohen më efektive:

 • Pastë sode. Ajo përgatitet lehtësisht. Kërkohet të shtoni gradualisht ujë të ngrohtë në produkt derisa të merret një lloj sluri. Pasta aplikohet në këmbën e prekur, thonjtë e këmbëve për 10 minuta, më pas lahet me ujë. Mjeti ndihmon për të eliminuar kruajtjen, për t'i rezistuar zhvillimit të infeksionit. Ekspertët rekomandojnë për efektivitet kryerjen e procedurës në mëngjes dhe në mbrëmje.
 • Banja me sodë, kur duhet të avulloni mirë këmbët. Pas një procedure 30-minutëshe, duhet t'i thani plotësisht këmbët, t'i mbështillni me çorape të përgatitura, në të cilat mund të derdhni një pluhur të veçantë kundër djersitjes së këmbëve dhe mykozës. Në kombinim me përdorimin e përditshëm, metoda do t'ju lejojë të rritni një thon të ri të shëndetshëm, kështu që terapia vazhdon deri në shërimin e plotë.

Kripa përdoret më shpesh si mbështjellës. Kërkohet të avulloni me kujdes këmbët, t'i mbështillni me kripë të përgatitur. Procedura duhet të zgjasë jo më shumë se 10 minuta. Pasi këmbët janë larë dhe tharë mirë.

Si të kuroni kërpudhat e thonjve të këmbëve me mjete popullore të bazuara në uthull do t'ju sugjerojnë recetat e mëposhtme.

 • Një mënyrë ushtarake për të hequr qafe mykun e thonjve të këmbës është një zgjidhje 9% uthull. Hollohet me ujë në një raport 1: 1. Mjeti përdoret si kompresë. Trajtimi kryhet si më poshtë: tretësira aplikohet në një jastëk pambuku, të ngjitur në zonën e prekur, të mbuluar me celofan. Sipër duhet të vishen çorape të ngrohta. Metoda aplikohet gjatë natës, në mëngjes duhet të lani këmbët me sapun katrani dhe të vishni çorape të pastra. Kursi mesatar është 2 javë.
 • Jodi dhe uthulla e mollës janë ilaçi më i mirë popullor për të ndihmuar në eliminimin e formës më të lënë pas dore të mykozës. Trajtimi kryhet për 2-3 javë. Fondet përzihen në një raport 1: 1, aplikohen në pllakën e thonjve çdo ditë derisa të rritet një gozhdë e shëndetshme.

Si të hiqni kërpudhat në fazën e avancuar?

Ka disa receta për ilaçe shtëpiake të testuara me kohë që mund t'ju ndihmojnë të hiqni qafe kërpudhat e avancuara të thonjve. Ato konsistojnë në përdorimin e propolisit, peroksidit të hidrogjenit, vajrave esencialë, vezëve. Këto mjete juridike popullore antifungale mund të përdoren në kombinim me trajtimin kryesor ose si terapi individuale.

 1. Vaji esencial i pemës së çajit do t'ju shpëtojë nga forma e avancuar e mykozës. Mjeti përdoret në trajtim si një fshirje, duke aplikuar në një gozhdë problematike në formën e llakut. Ju duhet të merrni një furçë nga llaku dhe ta përdorni për të aplikuar vaj në thoin e prekur të këmbës, shpëlajeni me ujë pas një ore. Aplikoni metodën çdo ditë 2-3 herë për 3 javë.
 2. Një mënyrë efektive është tinktura e propolisit. Do të duhen 100 ml. alkool dhe 100 gr. propolis. Produktet e përziera vendosen për një javë në një vend të errët dhe të freskët, por jo në frigorifer. Pasi aplikohet në formën e kompresave dhe fërkimit të thonjve të prekur. Kohëzgjatja e trajtimit - 2 javë, çdo ditë.
 3. Në kohët sovjetike, një metodë e bazuar në përdorimin e të bardhës së vezës, esencës së uthullit 9% ishte e popullarizuar. Përbërësit përzihen në përmasa të barabarta dhe aplikohen si kompresë në thoin e prekur. Mbajeni produktin jo më shumë se 30 minuta, më pas shpëlajeni me ujë. Përdoreni çdo të dytën ditë derisa të rritet një thonjtë e shëndetshëm.
 4. Mbështjellja e thonjve Criolin ka fituar popullaritet të gjerë. Përdoret peroksid hidrogjeni. Pambuku njomet në substancë dhe aplikohet në gozhdë në formën e mbështjelljes për gjysmë ore. Pasi këmba lahet mirë me sapun dhe thahet. Vlen të trajtohet të paktën 4 herë në javë, për 3 javë.
 5. Mjekësia tradicionale përfshin përdorimin e recetave për administrim oral. Tinktura Celandine është vendosur si një ilaç efektiv dhe i fuqishëm kundër mykozës së thonjve. Një preparat përgatitet duke përdorur alkool në një sasi prej 100 ml. dhe bimët 100 gr. Pas përzierjes, tinktura vendoset në një vend të errët për 10 ditë. Herbalistët rekomandojnë shtimin e ropolisit në përzierje, gjë që do të rrisë efektin e ilaçit në trup. Merrni tinkturën çdo ditë para ngrënies 2 herë për 4 javë me një pushim prej 1 javë pas 14 ditësh.

Metodat alternative të trajtimit duhet të merren me mençuri. Çdo ilaç ka një listë të kundërindikacioneve, kështu që para trajtimit, duhet të lexoni me kujdes udhëzimet për përdorimin e bimëve dhe bimëve. Për sa i përket uthullës dhe propolisit - duhet të siguroheni për tolerancën individuale të produkteve. Për ta bërë këtë, duhet të aplikoni një sasi të vogël fondesh në lëkurën e duarve ose këmbëve dhe të ndiqni reagimet për 15 minuta. Nëse nuk ka skuqje, ënjtje dhe kruajtje, komponenti mund të përdoret.

barishte për trajtimin e mykut të thonjve

Opinionet

Shumë komente në lidhje me trajtimin e mjeteve juridike popullore kanë një prirje pozitive. Shumica e njerëzve vërejnë efektivitetin e mjekësisë bimore dhe mjeteve juridike shtëpiake. Disa shembuj do t'ju ndihmojnë të vendosni dhe të vendosni për llojin e trajtimit.

Vlen të përmendet se pothuajse 60% e rishikimeve flasin për fuqinë e mjeteve juridike popullore kundër kërpudhave të thonjve në përdorim kompleks me ilaçet e farmacisë. Është e nevojshme të konsiderohet trajtimi me barishte dhe metoda shtëpiake si një nga opsionet për terapi shtesë, e cila do të japë një rezultat pozitiv të garantuar.